Publicite

Çështja e detit Jon/ Kryeministri grek: Zgjerimi me 12 milje nuk diskutohet fare, është e drejtë sovrane e jona

Kryeministri i Greqisë Kyriakos Mitsotakis, në një seancë parlamentare foli për marrëveshjen e Greqisë dhe Shqipërisë për të çuar çështjen e...


Kryeministri i Greqisë Kyriakos Mitsotakis, në një seancë parlamentare foli për marrëveshjen e Greqisë dhe Shqipërisë për të çuar çështjen e detit në Hagë. Gjatë një momenti replike me kreun e opozitës Aleksis Tsipras, Mitsotakis u shpreh se Greqia ka në parim një marrëveshje me Shqipërinë për të shkuar në Gjykatën Ndërkombëtare për Zonat Ekonomike Ekskluzive në lidhje me çështjen e detit Jon. Ndër të tjera Mitsotakis tha se zgjerimi me 12 milje është një e drejtë sovrane e Greqisë dhe nuk mund të kundërshtohet.

Mitsotakis u shpreh:
Ju nuk arritët një marrëveshje për zonat ekskluzive ekonomike me Italinë dhe Egjiptin. Vendi aktualisht ka një marrëveshje të nënshkruar për demarkacionin gjeografik me Italinë. Është e vështirë të negociohet marrëveshja e pjesshme e demarkacionit me Egjiptin. Dhe në parim ka një marrëveshje me Shqipërinë për të referuar çështjen e Zonës Ekskluzive Ekonomike në Hagë pasi Greqia ka zgjeruar ujërat e saj territoriale. Kam dëgjuar shumë për sovranitetin dhe të drejtat sovrane. Më lejoni të sqaroj edhe një herë: E drejta për të zgjatur 12 milje është një e drejtë e njëanshme e patjetërsueshme e vendit. Nuk diskutohet, nuk kushtëzohet. Qeveria Demokracisë së Re ishte e para që e bëri këtë, duke filluar në Jon. Dihet gjithashtu pse ujërat territoriale në Egje nuk janë zgjatur nga asnjë qeveri. Kjo nuk do të thotë që vendi nuk ka të drejtë.


 

COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: Çështja e detit Jon/ Kryeministri grek: Zgjerimi me 12 milje nuk diskutohet fare, është e drejtë sovrane e jona
Çështja e detit Jon/ Kryeministri grek: Zgjerimi me 12 milje nuk diskutohet fare, është e drejtë sovrane e jona
https://1.bp.blogspot.com/-xq1hSDPo_4M/X5c8yVQNdOI/AAAAAAAAEMQ/obrTpW8Fhi4ORYdJy43b1YnVPWBOjsDMwCLcBGAsYHQ/s320/20201026_221623.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-xq1hSDPo_4M/X5c8yVQNdOI/AAAAAAAAEMQ/obrTpW8Fhi4ORYdJy43b1YnVPWBOjsDMwCLcBGAsYHQ/s72-c/20201026_221623.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/10/ceshtja-e-detit-jon-kryeministri-grek.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/10/ceshtja-e-detit-jon-kryeministri-grek.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy