Publicite

Erdogan kundër të gjithëve, Ankaraja dhe Parisi po shkojnë drejt frontit, fjalën e fundit e ka BE

Parisi dhe Ankaraja po shkojnë drejt një konfrontimi të drejtpërdrejtë ndërsa Presidenti turk vazhdon retorikën kundër kreut të shtetit fran...


Parisi dhe Ankaraja po shkojnë drejt një konfrontimi të drejtpërdrejtë ndërsa Presidenti turk vazhdon retorikën kundër kreut të shtetit francez dhe Evropës në përgjithësi. Parisi i bëri thirrje të hapur Bashkimit Evropian të Martën për të marrë masa kundër Ankarasë në samitin e ardhshëm.

“Franca është e bashkuar dhe Evropa është e bashkuar“. “Evropa duhet të marrë vendime që do t’i lejojnë asaj të forcojë ekuilibrin e fuqisë me Turqinë, në mënyrë që të mbrojë më mirë interesat e saj dhe vlerat Evropiane” tha ministri francez Rister.

Në anën e Macron janë rreshtuar disa nga udhëheqësit evropianë. Shembulli i fundit është Kryeministri holandez Mark Rutte, i cili iu drejtua Rexhep Tajip Erdogan me gjuhë të ashpër.

“Unë kam një mesazh për Presidentin Erdogan dhe është shumë i thjeshtë: në Holandë, ne e konsiderojmë lirinë e shprehjes si pasurinë më të madhe dhe kjo përfshinë edhe skicat” tha ai.

Sidoqoftë, skena politike turke ndodhet në një moment të rrallë uniteti, duke dënuar deklaratat e Presidentit Francez Emanuel Macron, në lidhje me skicat e Profetit Muhamed.  Komentet e tij u përshkruan si “retorikë e sëmurë që potencialisht mund të shkaktojë një çarje globale“.

Presidenti turk është vendosur kundër të gjithëve, nga konflikti për detin me Greqinë, te lufta në Kaukaz ku është në mbështetje të hapur për Azerbajxhanin dhe deri te përplasja me SHBA-në, pasi bleu sistemin rus të raketave, “S-400”./ db/Abcnews.al
 

COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: Erdogan kundër të gjithëve, Ankaraja dhe Parisi po shkojnë drejt frontit, fjalën e fundit e ka BE
Erdogan kundër të gjithëve, Ankaraja dhe Parisi po shkojnë drejt frontit, fjalën e fundit e ka BE
https://1.bp.blogspot.com/-FDq8aJfJvU0/X5nP0xtju8I/AAAAAAAAENc/c52uZqQtMZokvV9ifFR94hcULB880jmTACLcBGAsYHQ/s320/20201028_210706.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-FDq8aJfJvU0/X5nP0xtju8I/AAAAAAAAENc/c52uZqQtMZokvV9ifFR94hcULB880jmTACLcBGAsYHQ/s72-c/20201028_210706.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/10/erdogan-kunder-te-gjitheve-ankaraja-dhe.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/10/erdogan-kunder-te-gjitheve-ankaraja-dhe.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy