Publicite

Erdogan: Myslimanët e Europës po trajtohen si hebrenjtë para LDB-së.

Myslimanët e Evropës po trajtohen si hebrenjtë para Luftës së Dytë Botërore është shprehur kështu presidenti turk Rexhep Taip Erdogan. Presi...


Myslimanët e Evropës po trajtohen si hebrenjtë para Luftës së Dytë Botërore është shprehur kështu presidenti turk Rexhep Taip Erdogan.

Presidenti turk tha se Evropa ishte mësuar me "zhvendosjet, inkuizicionet dhe gjenocidet" dhe se myslimanët në të gjithë kontinentin po sulmoheshin.

"Islamofobia në Perëndim është kthyer në një sulm të plotë ndaj librit tonë, profetit tonë dhe gjithçkaje që ne e konsiderojmë të shenjtë.  Zhvendosjet, inkuizicionet dhe gjenocidet ndaj feve të ndryshme nuk janë një praktikë që është e huaj për Evropën”, tha Erdogan.

Erdogan nuk nguroi të krahasonte situatën edhe hebrenjtë para Luftë së dytë botërore.

"Krimet kundër njerëzimit të kryera kundër hebrenjve 80 vjet më parë, veprimet kundër vëllezërve dhe motrave tona boshnjake në Srebrenicë vetëm 25 vjet janë akoma të freskëta."

Vërejtjet e presidentit turk vijnë në një periudhë tensionesh me Emmanuel Macron mbi qëndrimin e presidentit francez ndaj Islamit dhe myslimanëve.

Në deklaratën e tij të fundit, Erdogan bëri thirrje për bojkot të produkteve franceze. “Ndaloni blerjen e produkteve franceze”, u bëri thirrje Erdogan qytetarëve turq, ndërsa nuk hezitoi të sulmonte përsëri Emmanuel Macron, duke thënë se ai ishte përgjegjës për sulmet ndaj myslimanëve, ndërsa i përsëriti nevojën për një psikiatër.

“Vendet e punës, shtëpitë dhe shkollat ​​myslimane po sulmohen nga grupet fashiste pothuajse çdo ditë. Asnjëherë mos preferoni markat franceze, mos i blini kurrë” , tha presidenti turk.

 Erdogan, duke iu referuar Macron tha se ai ishte një “fashist i vërtetë , një nazist në kuptimin e vërtetë. “Macron është një fashist dhe një nazist i vërtetë. Terrorizmi racist po përhapet në shoqëri përmes mediave dhe politikës, shpesh me shpinën e forcave të sigurisë’, shtoi presidenti turk.

Përveç Macron edhe BE “nuk mund të injorojë Islamofobinë” dhe duhet ta bëjë një gjë të tillë. 

“Myslimanët nuk mund të heshtin dhe të mos iu përgjigjen vuajtjeve që po përjetojnë. Dua ta përsëris thirrjen që bëra një ditë më parë. Racizmi dhe Islamofobia është një psikozë që shkatërron aftësitë mendore dhe të vetëdijshme të njerëzve, pavarësisht nga detyra, pozicioni dhe pozicioni i tyre. 

 

COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: Erdogan: Myslimanët e Europës po trajtohen si hebrenjtë para LDB-së.
Erdogan: Myslimanët e Europës po trajtohen si hebrenjtë para LDB-së.
https://1.bp.blogspot.com/-iYverysUOSM/X5h6xMhmjNI/AAAAAAAAEMc/SPrlITlj97gWSfb4_iGNz1lDMTKkH88cwCLcBGAsYHQ/s320/20201027_205252.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-iYverysUOSM/X5h6xMhmjNI/AAAAAAAAEMc/SPrlITlj97gWSfb4_iGNz1lDMTKkH88cwCLcBGAsYHQ/s72-c/20201027_205252.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/10/erdogan-myslimanet-e-europes-po.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/10/erdogan-myslimanet-e-europes-po.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy