Publicite

‘Gegërishtja nuk është dialekt i asnjë gjuhe, përfshi Shqipen, Gegërishtja është gjuha ma e vjetër e kontinentit – Gjon Shllaku

‘Gegërishtja nuk është dialekt i asnjë gjuhe, përfshi Shqipen. Gegërishtja është gjuha ma e vjetër e kontinentit e për fat të mirë flitet ed...


‘Gegërishtja nuk është dialekt i asnjë gjuhe, përfshi Shqipen. Gegërishtja është gjuha ma e vjetër e kontinentit e për fat të mirë flitet edhe sot e kësaj ditë, ashtë një minierë florini për gjuhëtart ( shkenctart ).

Nuk di a egziston një gjuhë tjetër e gjallë, që pasqyron në mënyrën më besnikë të mundshme vjetërsinë e saj. Problemi i Gegërishtes dhe lashtsis saj, duhet t’ jetë normalisht objektivi i parë i ghuhësisë shkencorë dhe gjuhëtarëve shkenctarë të akademisë Shqiptare. Gëgërishtja ma shumë se asgja tjetër tregon rrajët tona si etnogjenezë e autoktoni në Ballkan.

Shum fjalë të Greqishtes klasike shpjegojnë kjartë në Gegërishte.: Ktu kena dy shpjegime: ose ndonjë malsor Shqiptar i para 2800 vjetsh ka shkru “Iliadën” e “Odisenë”, ose vetë Homeri ka folè një gjuhë që giet me Gegërishten e sotme si të ishin dhambt t e dy ingranazheve që rrotullohen super njeni tjetrit harmonikisht, si të ishin pjesë e një sistemi gjuhësor shumë përpara tyne, e të dy: edhe malsori Shqiptar i Veriut edhe

Homeri, flasin identikisht të njëjtën gjuhë, pavarsisht nga distanca kohore që i ndan, dhe huazimet e paevitueshme, dhe në rastin konkret të papërfillshme që mund të kenë ndodh.”

-Iliada e Homerit eshte shkru ne Gegnisht-
”Perktheva Iliaden nga shqipja, ne shqip”

Gjon Shllaku

Publikuar nga Greta Ljarja/Pro Gegnishtes


 

COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: ‘Gegërishtja nuk është dialekt i asnjë gjuhe, përfshi Shqipen, Gegërishtja është gjuha ma e vjetër e kontinentit – Gjon Shllaku
‘Gegërishtja nuk është dialekt i asnjë gjuhe, përfshi Shqipen, Gegërishtja është gjuha ma e vjetër e kontinentit – Gjon Shllaku
https://1.bp.blogspot.com/-5cb33G1LkbQ/X5MjaNWi5BI/AAAAAAAAEJQ/KL2HNlDKt9QDJySvM5OgmwQT3hB3e5VRACLcBGAsYHQ/s320/20201023_203838.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-5cb33G1LkbQ/X5MjaNWi5BI/AAAAAAAAEJQ/KL2HNlDKt9QDJySvM5OgmwQT3hB3e5VRACLcBGAsYHQ/s72-c/20201023_203838.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/10/gegerishtja-nuk-eshte-dialekt-i-asnje.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/10/gegerishtja-nuk-eshte-dialekt-i-asnje.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy