Publicite

Konstantinopoli u mbrojt nën flamurin Arbnor

Shkruan: Xhelil ARIFI Pas ndarjes së Perandorisë Romake në dy pjesë më 395,trevat iliro-shqiptare hynë në përbërje të Perandorisë Bizantine,...


Shkruan: Xhelil ARIFI

Pas ndarjes së Perandorisë Romake në dy pjesë më 395,trevat iliro-shqiptare hynë në përbërje të Perandorisë Bizantine,gjë që ishte edhe e natyrshme sepse vet themeluesi i Bizantit Konstandini i Madh ishte një Ilir,i cili s’bëri gjë tjetër veqse ndau shtetin,Perandorinë në këtë rast dhe krijoi shtetin me shumicë shqiptare edhe pse Bizanti merret si shtet multietnik.

Kur dihet se sipas njohurive më të reja del se gadishulli Yllirik i cili sot quhet Ballkan i atëhershëm por edhe i më vonshmi ishin të populluar me shumicë Yllirike dhe më vonë me elementin etnik Arbënor,ta kujtojmë Greqinë e më vonshme e cila u krijua nga shqiptarët dhe iu atribua një entiteti të pa qenë,pastaj tokat në Turqinë e sotme që po del se atëhere në atë kohë kanë qenë të banuara me të madhe nga elementi i fiseve Yllire e të mos flasim për pjesën e yllirisë së brendshme ku elementi Ylliro-Shqiptar vonë është tkurrur nga element të tjerë etnik e sidomos nga ai Sllav.

Del se edhe Perandoria Bizantine nuk ishte asgjë tjetër vetëm se një shtet i madh Shqiptar me një gjuhë zyrtare të veqantë (sikur ta zëmë Amerika me gjuhë zyrtare Anglishten).

Ka shumë elemente që shkojnë në dobi të kësaj teorie,perandorët e shumtë Ylliro-Arbënor dhe ai elementi i popullimit të hapësirave më të mëdha të saj me elementin etnik Arbënor,por që elementi rregullues etatik përkonte me atë të vatikanit të sotshëm,me një fjalë Arbnorët e atëhershëm ruanin formën e krishterimit të hershëm të cilin vetë e kishin përqafuar dhe sjellur në Europë.Pra (Unë) jam i bindur se Bizanti ishte një Perandori e krishterë Arbënore të cilën të cilën e krijuan e zhvilluan dhe e mbajtën deri në rënien e Konstantinopolit nën sundimin e Turqëve Osman në Mayj29, 1453,i cili në mënyrë heroike edhe pse në numër më të vogël u mbrojt për plot 53 ditë nën flamurin që sot Shqiptarët e kanë të tyrin!Apo nuk

Shikone pikturen/pikturat e hershme nga ato kohë dhe nga të më vonshme që paraqesin momente të mbrojtjes së Konstantinopolit dhe qartë do të dalloni shqiponjën e zezë në të kuqe se si “reziston” mbi muret e Kështjellave në Konstantinopol,sulmeve barbare Osmane.

Dhe ju mendoni se është rastësi ose ndonjë gjë tjetër?!Jo asgjë nuk është rastësi,e as flamuri i shqiptarëve.Ai është flamur historik i cili vetëm se sa tregon se historia e fshehur e Ballkanit dhe më gjerë ishte histori që vëlonte nga elementi Pelasgo-Ylliro-Arbënor!

Shikone edhe një rast tjetër historik kur bëhet manipulim kinse i shpërnguljes së madhe Serbe dhe në të vërtetë ishin shqiptarët e krishterë që po lënin trojet e veta dhe iknin nga hordhitë turke për në veri.Për këtë ka shkruar edhe Fahri Xharra në shkrimin:”Shpërngulja e madhe “serbe” dhe mashtrimi historik serb” .

.Shih foton ku dallohet qartë flamuri Arbënor:


Xhelil Arifi

Autori:Ky shkrim nuk është hulumtues-shkencor por publicistik mbështetur në bindje personale! 

COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: Konstantinopoli u mbrojt nën flamurin Arbnor
Konstantinopoli u mbrojt nën flamurin Arbnor
https://1.bp.blogspot.com/-qz6BDoxUIT8/X41-eeqUYNI/AAAAAAAAEHI/105PbQDBqNM2qSLSsuooT1cdJsFesuE0gCLcBGAsYHQ/s320/20201019_135304.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-qz6BDoxUIT8/X41-eeqUYNI/AAAAAAAAEHI/105PbQDBqNM2qSLSsuooT1cdJsFesuE0gCLcBGAsYHQ/s72-c/20201019_135304.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/10/konstantinopoli-u-mbrojt-nen-flamurin.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/10/konstantinopoli-u-mbrojt-nen-flamurin.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy