Publicite

Marin Mema çmend grekët e thotë me të madhe: Në mes të Athinë ka një lagje shqiptare shumë të vjetër!

Marin Mema ka ardhur më një rrëfim në emisionin “Personale” me Krenare Vokshi-Shala në RTV Dukagjini. Mema, i cili është fitues i shumë çmim...


Marin Mema ka ardhur më një rrëfim në emisionin “Personale” me Krenare Vokshi-Shala në RTV Dukagjini.

Mema, i cili është fitues i shumë çmimeve për punën e tij, ka thënë se historia e shqiptarëve është fshehur dhe sipas tij është detyrë e shqiptarëve të promovojnë historinë e tyre.


“Shqiptarët kanë një histori të jashtëzakonshme që edhe vet nuk dimë ta vlerësojmë”, tha ai.

“Mbështetje tipike nuk kam pasur as nga akademitë e as bie fjala Ministria e Kulturës. Gjithçka kam bërë vet dhe madje jam përpjekur vet të qëndrojë larg institucioneve që lidhen me politike”.

“Gjurmimet duhet të shtrihen edhe në Kosovë pasi në bazë të burimeve tona me qindra varreza të tilla ka edhe aty”.

Gazetari hulumtues ka thënë se historinë duhet ta shkruajnë historianët e arkeologët ndërsa sipas tij aty ku përzihen politikanët aty ka deformime.

“Ka shumë historianë që kanë dëshira dhe interesa tjera. Në jo pak raste fqinjët kanë hedhur para për të blerë qëndrimet e historianëve dhe kjo është e pafalshme”.

Duke folur për raportet me Greqinë, historiani ka thënë se fshatra dhe krahina të tëra me shqiptarë janë asimiluar atje.

Ai thotë se është shumë e vështirë të vizitosh Prevezën-vendbanim në Çamëri, dhe të bësh ndonjë filmim edhe nëse nuk je gazetar pasi sipas tij ka presion të madh nga shteti grek.

Mema thotë se lagjja më e vjetër në Athinë e ka emrin Plaka. Ai thotë se shumë toponime janë ndryshuar ndërsa sipas tij pak kanë mbetur shqiptare.


 

COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: Marin Mema çmend grekët e thotë me të madhe: Në mes të Athinë ka një lagje shqiptare shumë të vjetër!
Marin Mema çmend grekët e thotë me të madhe: Në mes të Athinë ka një lagje shqiptare shumë të vjetër!
https://1.bp.blogspot.com/-pqZYz8m8DQ4/X4WmvjmR7sI/AAAAAAAAEFk/6tKF777Mh3Azw1lMCs2M5AqdtqlA0O5mACLcBGAsYHQ/s320/20201013_150659.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-pqZYz8m8DQ4/X4WmvjmR7sI/AAAAAAAAEFk/6tKF777Mh3Azw1lMCs2M5AqdtqlA0O5mACLcBGAsYHQ/s72-c/20201013_150659.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/10/marin-mema-cmend-greket-e-thote-me-te.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/10/marin-mema-cmend-greket-e-thote-me-te.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy