Publicite

Media greke zbulon prapaskenat me çfarë iu bë presion Tiranës

Pas takimit të djeshëm mes kryeministrit Rama dhe ministrit grek Dendias, mediat greke kanë zbardhur më shumë detaje për çështjen e detit.Në...


Pas takimit të djeshëm mes kryeministrit Rama dhe ministrit grek Dendias, mediat greke kanë zbardhur më shumë detaje për çështjen e detit.Në vendin fqinj, mediat e kanë cilësuar si një fitore e diplomacisë greke dërgimin në Hagë të çështjes së detit.

Protothema shkruan se arritja tek marrëveshja që çështja e detit të dërgohej në Hagë, u bë përmes “karrotës së integrimit dhe negociatatave, të cilat për shqiptarët janë një dhuratë nga Parajsa”.

Media greke ka zbardhur detaje nga insistimi i diplomacisë greke për ta çuar çështjen e detit në Hagë duke mos e fshehur faktin se Athina e përdori integrimin e Shqipërisë në BE si një formë presioni që Tirana të pranonte dërgimin e detit në Hagë, ku grekët ndjehen të sigurt se do të marrin atë që iu duhet.

Protothema shkruan:

Tirana dhe Athina kanë rënë dakord që të hartojnë një deklaratë të përbashkët për ta referuar çështjen e demarkacionit detar mes dy vendeve në Gjykatën Ndërkombëtare, pak ditë para se të mbushen dy vite nga vrasja e Kostantino Kacifas nga forcat speciale të policisë shqiptare. Katër muaj par marrëveshjes me Italinë dhe rreth 60 ditë pas përcaktimit të Zonës Ekskluzive Ekonomike me Egjiptin, Greqia po bën një hap tjetër drejt zgjidhjes së çështjes së prapambetur të të detit në rajonin e Korfuzit. Kësaj radhe Mjafton që pala shqiptare të mos tërhiqet nga marrëveshje.

Stimuli, ose “karrota” e përdorur nga Athina është procesi i integrimit të Shqipërisë në BE, e cila pritet nga Tirana si një “dhuratë nga parajsa për të të hapur qesen e fondeve të unionit edhe për shkak të situatës së komplikuar politike në vendin fqinj, i cili shkon në zgjedhje më datë 25 prill të vitit të ardhshëm. Diplomacia greke arriti një marrëveshje me qeverinë Rama për hartimin e një deklarate të përbashkët që synon dërgimin çështjen e demarkacionit në Hagë.

Kjo çështje ka qenë “kanceroze” për 20 vite pasi shqiptarët u tërhoqën sepse Gjykata Kushtetuese e rrëzoi marrëveshjen me kërkesë të opozitës së atëhershme të kryesuar nga Edi Rama. Disa vite më vonë, ai është i njëjti person që arriti në një marrëveshje me Athinën për referimin e caktimit të kufijve në pritje të zonave detare në kufirin veri-perëndimor të Greqisë.

 

COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: Media greke zbulon prapaskenat me çfarë iu bë presion Tiranës
Media greke zbulon prapaskenat me çfarë iu bë presion Tiranës
https://1.bp.blogspot.com/-MHP5Px1BPPA/X5SEsmDtveI/AAAAAAAAEKQ/VwCODZybRrg2fDmmjCoidY5Armf-oeEngCLcBGAsYHQ/s320/20201024_214556.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-MHP5Px1BPPA/X5SEsmDtveI/AAAAAAAAEKQ/VwCODZybRrg2fDmmjCoidY5Armf-oeEngCLcBGAsYHQ/s72-c/20201024_214556.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/10/media-greke-zbulon-prapaskenat-me-cfare.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/10/media-greke-zbulon-prapaskenat-me-cfare.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy