Publicite

Pragë: “Shqipëria e madhe” në hartën e vitit 1688

Studiuesi Armand Plaka, ka postuar në faqen e tij në “Facebook”, një hartë të vitit 1688. Dallohen shumë qartë aty, disa toponime që lidhen ...


Studiuesi Armand Plaka, ka postuar në faqen e tij në “Facebook”, një hartë të vitit 1688. Dallohen shumë qartë aty, disa toponime që lidhen me Shqipërinë e Kosovën.

“Hartë e vitit 1688, arkivuar në Bibliotekën Kombëtare Çeke në Pragë. Hartuar në gjermanisht, nga Eberhard Werner (jetoi në vitet 1647-1690) dhe përdorur shumë në territoret e Evropës Qendrore, meqenëse në atë kohe ajo ishte ‘lingua franca’ në atë rajon, kur shtetet nacionale nuk ekzistonin fare si koncept.

Në legjendën e saj, poshtë hartës shënohet: Një hartë e re gjeografike mbi Spanjën Papnore dhe italike, ndërsa përshkrimi vijon me prezantimin e rajoneve që sot i përkasin Gadishullit të Ballkanit, përfshirë këtu edhe Kosovën dhe Shqipërinë.


Shtypur në Hamburg, si pjesë e një libri voluminoz me titull: “Thesaurus exoticorum” me histori të rralla e të dhëna interesante rreth popujve aziatikë, afrikanë dhe amerikanë, me një kapitull të veçantë për Perandorinë Osmane dhe kombet e saj, bien në sy disa toponime që lidhen me Shqipërinë e Kosovën, që edhe sot e kësaj dite mund të identifikohen lehtësisht.

Kështu për shembull, aty gjen: Durrësin, Elbasanin, Shkodrën, Ulqinin, Prishtinën, Krujën, Albanopolin (rajoni mes Elbasanit dhe Matit), Dukagjinin, Klinën, Ulpianën, Tivarin, Dibrën, Prizreninn, Lumin Ibër, Lezhën, Malesitë e Sharrit. Ndërsa, në jug vihen re qartë: Vlora, Sazani, Ohri, Prespa, Spinarica ( Zvërneci i sotëm) Himara, Gjirokastra, Delvina, Butrinti, Preveza, Gjiri i Artës dhe Janina”- shkruan Plaka teksa poston fotot”./Konica.al



 

COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: Pragë: “Shqipëria e madhe” në hartën e vitit 1688
Pragë: “Shqipëria e madhe” në hartën e vitit 1688
https://1.bp.blogspot.com/-ub4j_EKvLRY/X4SxuZx4b_I/AAAAAAAAEFQ/UMI0Fc_g1UgfogQ8NpP1tSiruV1SHcRFwCLcBGAsYHQ/s320/20201012_214120.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-ub4j_EKvLRY/X4SxuZx4b_I/AAAAAAAAEFQ/UMI0Fc_g1UgfogQ8NpP1tSiruV1SHcRFwCLcBGAsYHQ/s72-c/20201012_214120.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/10/prage-shqiperia-e-madhe-ne-harten-e.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/10/prage-shqiperia-e-madhe-ne-harten-e.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy