Publicite

Shqiptarët e Luginës kërkojnë të drejta të barabarta me serbët në Kosovë

Me 227 vota për dhe 5 kundër, Parlamenti i Serbisë votoi qeverinë e re të kryeministres Ana Brnabiç. Gjatë prezantimit të objektivave të qev...


Me 227 vota për dhe 5 kundër, Parlamenti i Serbisë votoi qeverinë e re të kryeministres Ana Brnabiç.

Gjatë prezantimit të objektivave të qeverisë së re, Brnabiç nuk ka lënë pa përmendur dhe Kosovën, duke deklaruar se qeveria e saj nuk do të heqë dorë nga insistimi për formimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe.

Këto qëllime ishin deklaruar më parë edhe nga presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç. Brnabiç është në krye të qeverisë serbe që prej qershorit të vitit 2017, ndërsa më herët ajo ka mbajtur postin e ministres së Administratës dhe ministre e Financave.

Përfaqësuesit politikë të shqiptarëve nga Lugina e Preshevës kërkojnë të jene pjesë e procesit të dialogut mes Kosovës dhe Serbisë në Bruksel, siç janë te angazhuar serbët në Kosovë.

Ragmi Mustafa, kryetar i Këshillit Kombëtar Shqiptar në Luginën e Preshevës tha për Euronews Albania se edhe Presheva, Medvegja dhe Bujanovci të bëhen pjesë e diskutimeve mes Kosovës dhe Serbisë, dhe shqiptarëve t’u jepen të njëjtat të drejta që kërkojnë serbët në Kosovë.

Mustafa u shpreh se përmes pasivizimit te adresave Beogradi po mundohet në mënyre artificiale të ndryshojë strukturat etnike të vendbanimeve në Medvegje, Preshevë dhe Bujanovc.

 

COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: Shqiptarët e Luginës kërkojnë të drejta të barabarta me serbët në Kosovë
Shqiptarët e Luginës kërkojnë të drejta të barabarta me serbët në Kosovë
https://1.bp.blogspot.com/-6eYW9NryRmg/X53GKJ-fWlI/AAAAAAAAEO0/tOVEeHeCfmUGRJYTO5F5ZnhA35bKvpsfgCLcBGAsYHQ/s320/20201031_211518.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-6eYW9NryRmg/X53GKJ-fWlI/AAAAAAAAEO0/tOVEeHeCfmUGRJYTO5F5ZnhA35bKvpsfgCLcBGAsYHQ/s72-c/20201031_211518.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/10/shqiptaret-e-lugines-kerkojne-te-drejta.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/10/shqiptaret-e-lugines-kerkojne-te-drejta.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy