Publicite

Turqit hyjnë në ujërat helene, grekët: Po i presim me “gishtin në këmbëz”

Situata mes Greqisë dhe Turqisë është tensionuar sërish. Të hënën në mëngjes, “Oruc Reis” me ndihmën e anijeve të tjera “Ataman” dhe “Cengiz...


Situata mes Greqisë dhe Turqisë është tensionuar sërish. Të hënën në mëngjes, “Oruc Reis” me ndihmën e anijeve të tjera “Ataman” dhe “Cengiz Han” u largua nga porti i Antalisë, i shoqëruar nga rreth pesë anije luftarake turke.

Në mesnatën e së dielës, stacioni detar i Antalias lëshoi ​​një Navtex, për të cilin Athina lëshoi ​​një anti-Navtex që njoftonte punën sizmike në jug të ishullit Kastelorizo.

Siç raportojnë mediat greke rreth orës 07:30 të mëngjesit të së martës, “Oruc Reis” dhe anijet luftarake që e shoqërojnë ndodhen 42 milje detare brenda shelft kontinental grek.

Ndërkohë, marina greke ka vendosur anijet në gatishmëri. Mediat greke raportojnë se ato janë ” me gishtin në këmbëz” dhe presin të shohin cili do të jetë reagimi i anijeve turke.

Situata është e tensionuar pasi në zonë ndodhen një numër i madh anijesh ushtarake të të dyja vendeve të NATO-s.

Protothema.gr shkruan se zgjedhja e pikave ekstreme të zonës ku njoftohen punët sizmike nga “Oruc Reis” nuk duhet të konsiderohet rastësisht: 6.5 milje në jug të Kastelorizo, kështu Ankara dërgon mesazhin se njeh ujërat territoriale 6 milje detare nga brigjet e Kastelorizos dhe asgjë tjetër.

Me këtë lëvizje, Ankaraja pohon se Greqia nuk mund të pretendojë në rajonin e Mesdheut Lindor asgjë përtej zonës detare territoriale me 6 milje, as të drejtat sovrane në zonat detare përtej zonës bregdetare greke, të cilës po përpiqet të tregojë se i përket në një shelf kontinental turk.

 

COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: Turqit hyjnë në ujërat helene, grekët: Po i presim me “gishtin në këmbëz”
Turqit hyjnë në ujërat helene, grekët: Po i presim me “gishtin në këmbëz”
https://1.bp.blogspot.com/-pQrAwFZvRt4/X4X130oDZ2I/AAAAAAAAEGA/QZnDl7TQyP0tchlVdbwb4c0F1oUVgfhhwCLcBGAsYHQ/s320/20201013_204454.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-pQrAwFZvRt4/X4X130oDZ2I/AAAAAAAAEGA/QZnDl7TQyP0tchlVdbwb4c0F1oUVgfhhwCLcBGAsYHQ/s72-c/20201013_204454.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/10/turqit-hyjne-ne-ujerat-helene-greket-po.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/10/turqit-hyjne-ne-ujerat-helene-greket-po.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy