Publicite

Vuçiqi kërcënon me luftë: Konflikti i ngrirë me Kosovën mund të sjellë luftë

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ka thënë se nuk dëshiron konflikt të ngrirë me Kosovën. Ai e ka përmendur luftën që po zhvillohet në ...


Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ka thënë se nuk dëshiron konflikt të ngrirë me Kosovën. Ai e ka përmendur luftën që po zhvillohet në Nagorno Karabak ndërmjet Azerbajxhanit dhe Armenisë, duke përkujtuar se si “nga një konflikt i ngrirë prej 30 vjetësh mund të shpërthejë lufta”.

Vuçiq tha se Serbia kërkon një zgjidhje kompromisi me Kosovën, por shtoi se nuk do të pajtohet me poshtërim.

“Nuk duam që kjo të na ndodhë dhe të na befasojë. Prandaj nuk angazhohemi për një konflikt të ngrirë, por duam një zgjidhje kompromisi dhe të këmbëngulim në procesin që zhvillohet nën përkujdesjen e BE-së”, tha Vuçiq.

Gjatë një konference shtypi në të cilën e nominoi Ana Brnabiqin si mandatare për formimin e qeverisë së re të Serbisë, Vuçiq theksoi se Serbia presionin më të madh e ka për ta njohur pavarësinë e Kosovës, pa marrë asgjë në këmbim.

“Obligimi ynë është që të përballemi me sfidat. Kurse përballë presioneve më të mëdha që janë rreth Kosovës dhe përpjekeve për ta detyruar Serbinë ta njohë pavarësinë e Kosovës, e për këtë të mos marrë pothuajse asgjë, me dëshirën tonë gjithmonë të shprehim qëllimin tonë për të biseduar dhe për të arritur një zgjidhje kompromisi. Sigurisht nuk e pranojmë poshtërimin e qytetarëve të Serbisë dhe qytetarëve tanë në Kosovë”, tha Vuçiq.

 

COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: Vuçiqi kërcënon me luftë: Konflikti i ngrirë me Kosovën mund të sjellë luftë
Vuçiqi kërcënon me luftë: Konflikti i ngrirë me Kosovën mund të sjellë luftë
https://1.bp.blogspot.com/-6U3nSn08NU4/X3xpyvOfkBI/AAAAAAAAED4/EYQNRYmPDmsJEXT7gBGvPpbJu_9v7yoUgCLcBGAsYHQ/s320/20201006_145455.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-6U3nSn08NU4/X3xpyvOfkBI/AAAAAAAAED4/EYQNRYmPDmsJEXT7gBGvPpbJu_9v7yoUgCLcBGAsYHQ/s72-c/20201006_145455.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/10/vuciqi-kercenon-me-lufte-konflikti-i.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/10/vuciqi-kercenon-me-lufte-konflikti-i.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy