Publicite

Flamuri turk u shpalos në godinën e Universitetit të Tiranës, Agim Doçi: Nuk mund të jem vëlla me një turk

Mbrëmjen e së enjtes (29 tetor), godina e Universitetit Politeknik të Tiranës u ngjyros nga flamuri turk në krah të atij shqiptar, së bashku...


Mbrëmjen e së enjtes (29 tetor), godina e Universitetit Politeknik të Tiranës u ngjyros nga flamuri turk në krah të atij shqiptar, së bashku me urimin për 97-vjetorin e themelimit të Republikës së Turqisë.

Sipas një lajmi të agjencisë së lajmeve Anadolu kjo ishte bërë me iniciativë të ambasadës së Turqisë në Tiranë. Më 29 tetor të vitit 1923, Mustafa Kemal Atatürk, zyrtarisht shpalli emrin e kombit dhe statusin e vendit si republikë. Më pas u zhvillua një votim në Asamblenë e Madhe Kombëtare dhe Atatürk, me votim unanim u zgjodh presidenti i parë i Republikës së Turqisë.

Që atëherë, Turqia feston Ditën e Republikës çdo 29 tetor. Por celebrimi i kësaj feste në mënyrë demonstrative në Tiranë, ka shkaktuar polemika në rrjet.

Ditën e sotme u diskutua gjatë kjo temë, ku në studio ishte i ftuar edhe poeti i njohur, Agim Doçi, i cili ishte kundër vendosjes së flamurit turk në atë godinë.

“Në këto kushte unë kam një edukatë atdhetare. Ngushëlloj familjarët e atyre që humbën jetën në Turqi nga tërmeti i fuqishëm. U jam mirënjohës kur ata erdhën të parët për të na ndihmuar kur ra tërmeti më 26 nëntor”, tha Agimi.

Por Doçi shtoi se nuk mund të mohojë historinë për një flamur të Turqisë: “Është hapi i parë i osmanizmit të ri të Ballkanit. Në këto kushte nuk pranoj që të festohet kështu 97-vjetori i Turqisë. Unë nuk mund të jem vëlla me një turk, për shumë arsye”.

 

COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: Flamuri turk u shpalos në godinën e Universitetit të Tiranës, Agim Doçi: Nuk mund të jem vëlla me një turk
Flamuri turk u shpalos në godinën e Universitetit të Tiranës, Agim Doçi: Nuk mund të jem vëlla me një turk
https://1.bp.blogspot.com/-67h5sRKiAg8/X6A18KhQTgI/AAAAAAAAEP4/k72484GMmHEbmjAgf0I5Tk1vuXCOkM-hgCLcBGAsYHQ/s320/20201102_173719.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-67h5sRKiAg8/X6A18KhQTgI/AAAAAAAAEP4/k72484GMmHEbmjAgf0I5Tk1vuXCOkM-hgCLcBGAsYHQ/s72-c/20201102_173719.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/11/flamuri-turk-u-shpalos-ne-godinen-e.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/11/flamuri-turk-u-shpalos-ne-godinen-e.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy