Publicite

“Grekët na vodhën historinë”, akademiku: Pirroja i Epirit, Akili dhe Aleksandri i Madh janë paraardhës të shqiptarëve

Akademiku Apollon Baçe hedh poshtë versionin zyrtar që Pirro, Akili dhe Aleksandri i Madh janë me origjinë greke dhe maqedonase. Sipas tij, ...Akademiku Apollon Baçe hedh poshtë versionin zyrtar që Pirro, Akili dhe Aleksandri i Madh janë me origjinë greke dhe maqedonase. Sipas tij, Greqia ka vjedhvr dhe manipuIuar historinë. Këtë deklaratë Baçe e bëri në emisionin “Hard Talk” nga Roland Qafoku.


-Aleksandri ishte maqedonas profesor? – Nuk ka maqedonas. E ëma e Filipit është nga Lynkesët, i ati i Filipit Herodoti tregon një histori ku thotë se ishin tre vëllezër që shkojnë të punojnë në Tebë të Greqisë dhe pastaj prishen me të zotin ngaqë nuk po iu jepte lekët dhe iu thotë merrni rrezen e diellit. Ky e merr rrezen e diellit dhe ky e kupton që këta e grabitën, ikin i gjëmojnë mbrapa dhe përfundojnë në Iliri. Jetojnë aty disa vjet pastaj që andej shkojnë në Maqedoni.

-Përderisa Pirro thoshte jam pasardhës i Akilit, Skënderbeu thoshte jam pasardhës i Pirros, tani Akili ishte yni apo i grekëve? – Momsini na thotë këto fjalë: Epiriotët trima shqiptarë të antikitetit mbështetën me besnikëri tradicionale dhe entuziazëm rinor djaloshin e guximshëm Pirro, “Shqiponja” siç e quanin ata. Po qe se lexohet me kujdes Iliada, ajo fillon me vajtimin që i thuhet Athinasë “Ai që na shkvtërroi heronjtë tanë, ai që i bëri ushqim për qentë dhe zogjtë e egërr, ai që na prishi rininë dhe ushtrinë tonë, Akili.” Akili që ka hyrë në Iuftën e Trojës, ke një autor tjetër tregon këtë që, nuk ka mundësi ta marrim këtë nëse nuk marrim mjeshtrin e zaptimit të qyteteve që është Akili. Akili vjen si mercenar.

-Nga erdhi? -A ili është nga zona e Dodonës, andej vjen ai. Dodona i përkiste fisit të Molosëve. -Domethënë nuk ishte grek? Absolutisht nuk ishte grek. Kur Akili i lutet Zeusit i thotë: “Ashtu siç mç ke ndihmuar atëherë, ma sill Patroklin gjallë nga Iufta.” Ashtu siç me ke ndihmuar atëherë, pra kur shpartalloi Akejtë, akejtë ishin grekë në atë kohë. Atëherë ky njeri që ka shpartalluar ushtrinë e akejve, atëherë si mund të jetë grek ky njeri që i ka shpartalluar vshtrinë e grekëve? Tjetër është edhe lista e qyteteve që ky ka shpartalluar. -Sa qytete janë? – 26, dhe nga këta 26, 25 janë grekë. 

COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: “Grekët na vodhën historinë”, akademiku: Pirroja i Epirit, Akili dhe Aleksandri i Madh janë paraardhës të shqiptarëve
“Grekët na vodhën historinë”, akademiku: Pirroja i Epirit, Akili dhe Aleksandri i Madh janë paraardhës të shqiptarëve
https://1.bp.blogspot.com/-XcxP-YnqR9k/X6v5jZhQffI/AAAAAAAAEQc/8fiIOYmgoxQTR4U_U9lgj0DlALQUyBGNQCLcBGAsYHQ/s320/20201111_154611.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-XcxP-YnqR9k/X6v5jZhQffI/AAAAAAAAEQc/8fiIOYmgoxQTR4U_U9lgj0DlALQUyBGNQCLcBGAsYHQ/s72-c/20201111_154611.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/11/greket-na-vodhen-historine-akademiku.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/11/greket-na-vodhen-historine-akademiku.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy