Publicite

Ja kjo është e vërteta e ndarjes së katolicizmit e ortodoksisë shqiptare, të tjerat janë të pavërteta e gënjeshtra

Shkruan: Feri ARIFI, historian e krijues nga Tanusha KY ISH KUFIRI NDARJES PERANDORIS KATOLIKE DHE ORTODOKSE SHQIPTARE KJO VIJA KALTERT MOS ...


Shkruan: Feri ARIFI, historian e krijues nga Tanusha

KY ISH KUFIRI NDARJES PERANDORIS KATOLIKE DHE ORTODOKSE SHQIPTARE KJO VIJA KALTERT MOS GENJENI SOT ANDEJ KENDEJ Unë si autor i këti shkrimi edhe pse gjërat dal ngadal por me vështërsi po kthjellohen edhe pse dikurë ishim pagan, por nuk do të flas për Paganizmin. Njashtu pas paganizmit të shqiptaret erdhi feja e parë krishtrimi e jo kryqzimi sepse këto janë dy fjalë krejt të kunderta: Kryqi është shum ma i vjeter se Krishti dhe nuk ka të bej me Krishtin 1. Kryqzimi është ky vendi ku kryqëzohen dy a më shumë rrugë, kryqëzim rrugësh; pika ku ndalet andej dhe kendej një rrugë dhe e pret tjetrën. Udhëkryqi kryesor (i parë). Udhëkryq i rëndësishëm. Udhëkryqet e qytetit. Qarkullimi në udhëkryq. Në mes të udhëkryqit. Kapërceu (kaloi) udhëkryqin. Arriti (ndali) në udhëkryq.

Rri (qëndron, pret) në udhëkryq. U takuan (u ndanë) në udhëkryq. ( u ndal në kryq të rrugës dhe nuk e la të vazhdoj ma shumë) kjo është kryqzimi ose udhzimi sa duhesh e ku duhesh ndalesh kjo është fundi për ti ndar rruget. Ndersa kur jemi të Krishti shiheni ju lexus dhe binduni vet se kush ishte Krishti, ku me plot të drejt Metat Aref, e quan Krishtin Pellazg. 2.Fjala “Krishti” rrjedh nga greqishtja që do të thotë “i vajosuri,”, d.m.th. mbreti. Po ku ishte Greqia në shekullin e parë para Krishtit nuk egzistonte si emer Greqi pra kur filluan të numrohen vitet. Krishterimi lindi rreth 2000 vjet më parë në Jude (Izraeli i sotshëm) me Jezsu Krishtin që ishte shqipja dhe shkurt ky Jezu Krishti ISA ishte Pellazg dhe shqipfols, sepse nuk kishte Greqishte. Zgjohu shqiptar dhe filloni me studimet e librave të shkruara nga heret. Pra këto ishin Katoliket nga sundonte dhe flitej shqipja në Perandorinë e hershme Romake, sepse kjo shihet në hart dhe ishte një e pandarë dhe shqiptaret quheshin Rimokatolik. Edhe Roma u Sipas një legjende, Roma u themelua më 21 prill, 753 para lindjes së Krishtit nga vëllezërit binjakë që e kishin origjinën nga princi trojan Enea. Nuk ka tjeter dhe nuk mund ta mohoj as kush.

“Me të drejt Prof. Fahri Xharra, e shkroi Librin e tij Roma Fliste Shqip.” Pra askush nuk mundet ta mohoj Librin e Fahri Xharres. Tash me ndarjen e vëllezerve siç edhe ne ndahmi sot nëpêr shtëpit tona më vllzerit tonë u nda edhe Perandoria Romake ne dysh dhe kjo e dyta mori emrin Bizanti shiheni si i quanin shqiptaret rimokatolik Krishterimin e hershëm, pas ndarjes, term ky përdorej për të treguar besimin e vërtetë, duke e dalluar nga herezitë apo skizmat qarja e hershme pra kjo eshtë skizma Kishë Ortodokse pra, quheshin ato Kisha (Komunitete të krishtera) që nuk largohen nga besimi i drejtë, në kundërshtim me Kishat heterodokse, skizmatike dhe heretike.që edhe këta flisnin shqip dhe ishin e quheshin shqiptar ortodoks, kjo ndodhi më 1054 zyrtarisht edhe pse veq ishte me heret dhe më 1054 vendosen kufiri në mes tyre aty ne mes Perandoris Romake dhe Perandoris Bizantine. Edhe pse pati perplasje në mes vëllëzerve por jo të rremujshme u vendos kufiri siç po shihet në hartë e kam vizatuar me vi të kaltert.

Pastj lindi shkrimi nga Kirili dhe Metodi që Bizanti si fe të ik e shumohet nga Çekia edhe pse ky shkrim ishte edhe me heret. Njerzit e dy perandorive edhe pse ishin vllëzer në mes vete me heret qe në Gadishullit Ilirik, ose ta quaj vendin Mali ose toka në mes të tre detrave ishtë shqiptare. Shihni dhe lexone Deti Adriatik shqip, Deti Egje shqip. Deti Zi shqip. Pra ta mohj dikush këtë te thot se quhej “Karadeniz” kur atëher nuk kishte turq. Këto ishin njerzit që flisnin shqip Pellazget, Iliret, Dardanet, Maqedanet, Thraket, Epirotet, Vllahet, Dalmatet, Venetet, Pajonet, Arumunet, e gjith Rumelia me Epirotet te gjith ishin shqiptar dhe sot keto popuj u coptuan ne mes vete dhe u ndan ne dhjetra shtete nga populli shqiptar që duhet ti kthen Gjuhes asaj Pellazgjis të parë ati Jafetit të Nohes në Gadishullin Ilirik.

Po pas tyre erdhi dhe Islami pasi Dy perandorit u acarun në pasuri njera me tjetren ndan në mes vete dhe hyri ajo përqarja qe Bizantin ishte bër fuqi dhe e sulmoj Perandoria Osmane që kishte lindur Rreth vitit 571 në Mekkë me profetin Muhamed. Mirëpo ngadal Islami si fe u forcua dhe Osmanet si forcë e popujve të shumtë mysliman. Me Sulltanet qe u shtrin ne këto teritore dhe morren ne dorë shumë shtete. Mirëpo ma vonë u mbyten ne borgje gjat sundimit 600 vjeqar. Borxhet e rënda e detyruan Perandorinë Osmane t’u bëjë koncesione fuqive të mëdha evropiane dhe Rusis dhe favore në investime, dhe ndarjen e tokave shqiptare në shumë shtete. Rusia ishte ngjallur më 1800 ekonomikisht dhe luftarakisht, në kërkimin dhe shfrytëzimin e pasurive per dalje ne dete qe nga shekulli 18 dhe shekullit 19-të perandoria osmane ishte e varur financiarishtaty ku sundonin Osmanet. Evropa e pa fuqishmr per të dominur Rusin keshtu humbi se bashku me perandorin osmane Rusia ne emer të saj shfaqi shtetet e reja. Trojet shqiptare ishin varfruar shumë nga sundimi 600 vjeqar as opinga nuk kishin Kryeministrat shqiptar që ishin 37 në Perandorin Osmane, ishin pasuru por i kishin humb territoret dhe popullatën.

 

COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: Ja kjo është e vërteta e ndarjes së katolicizmit e ortodoksisë shqiptare, të tjerat janë të pavërteta e gënjeshtra
Ja kjo është e vërteta e ndarjes së katolicizmit e ortodoksisë shqiptare, të tjerat janë të pavërteta e gënjeshtra
https://1.bp.blogspot.com/-KGIqbCppcG4/X7PqIsS2XGI/AAAAAAAAERE/sNwPZlwV8ygZX-9gu_daV-GMmHZOYsLcQCLcBGAsYHQ/s320/20201117_161847.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-KGIqbCppcG4/X7PqIsS2XGI/AAAAAAAAERE/sNwPZlwV8ygZX-9gu_daV-GMmHZOYsLcQCLcBGAsYHQ/s72-c/20201117_161847.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/11/ja-kjo-eshte-e-verteta-e-ndarjes-se.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/11/ja-kjo-eshte-e-verteta-e-ndarjes-se.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy