Publicite

Mediat serbe: Pse Erdogan nuk e mbrojti ‘vëllaun’ Hashim Thaçin?

Dorëheqja e Hashim Thaçit, gjashtë muaj para përfundimit të mandatit presidencial, për shkak të akuzave për KL të iniciuara nga Gjykata Spec...


Dorëheqja e Hashim Thaçit, gjashtë muaj para përfundimit të mandatit presidencial, për shkak të akuzave për KL të iniciuara nga Gjykata Speciale në Hagë, hapi perspektiva të reja për udhëheqjen e Kosovës në marrëdhëniet me Presidentin turk Rexhep Tajip Erdogan.

Sipas asaj media, mungesa e ndonjë reagimi nga Erdogan në favor të Thaçit e bëri të dukshme natyrën strategjike të miqësisë së tyre, shkruan media serbe, transmeton Bota sot.

Kosova pritet të ketë zgjedhje të reja vitin e ardhshëm dhe rezultati i tyre do të përcaktojë evolucionin e marrëdhënieve me udhëheqjen turke.

Sidoqoftë, përveç miqësisë tradicionale që lidh të dy vendet, në këtë fazë është e vështirë të identifikosh një politikan tjetër në Kosovë që mund të vendosë të njëjtën lloj marrëdhënie me Erdoganin siç bëri Thaçi.

Ditët e fundit kanë sjellë një zhvillim të dukshëm për presidentët e Kosovës dhe Turqisë, por në mënyra shumë të ndryshme.

Hashim Thaçi vendosi të japë dorëheqjen nga pozita e tij, në mënyrë që të përballet me padinë e Gjykatës Speciale për KL.

Në të njëjtën kohë, “vëllai” i tij i shpallur publikisht nga Turqia, Presidenti Erdogan, u përqëndrua në ndjekje të ndryshme të profilit të lartë të politikës së jashtme në Nago-Karabak, Siri dhe Mesdheun lindor.

Mungesa e ndonjë deklarate nga Erdogan në favor të Thaçit befasoi publikun e gjerë.

Si protagonist kryesor në rrugën e Kosovës drejt pavarësisë, Thaçi ka kaluar më shumë se dy dekada në pushtet, si ministër, kryeministër dhe që nga viti 2016 si president i Kosovës.

Miqësia e tij me udhëheqësin turk ishte e njohur mirë dhe Thaçi nuk humbi një rast të vetëm për të deklaruar Erdoganin “një nga liderët më të fuqishëm të botës dhe avokatin më të madh të pavarësisë së Kosovës”.

Për marrëdhëniet e tij të veçanta me Erdoganin, Thaçi duhej të paguante një çmim të rëndësishëm në karrierën e tij politike përsa i përket besueshmërisë dhe vënies së interesave të vendit para atyre personale.

Ai ishte udhëheqësi i parë kombëtar që plotësoi kërkesat e Erdogan për dëbimin e mbështetësve të dyshuar të lëvizjes Gulenist, të cilën Turqia e konsideron një organizatë terroriste.

Presioni i ushtruar nga Turqia mbi institucionet e Kosovës rezultoi në dëbimin e gjashtë shtetasve turq nga Prishtina në bashkëpunim me Agjencinë e Inteligjencës së Kosovës, në Mars 2018.

Sipas Ballkanit Perëndimor Evropian, operacioni u zhvillua në fshehtësi, duke e ekspozuar Kosovën ndaj ndikimit të huaj dhe duke shkelur kushtetutën kombëtare.

Pasi fillimisht mohoi që ai të dinte për dëbimet, Thaçi e justifikoi operacionin si një “kërcënim për sigurinë kombëtare”.

Vendimi i tij pati pasoja në stabilitetin politik të Kosovës, duke rezultuar në kërcënime publike të Erdogan ndaj kryeministrit Haradinaj.

 

COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: Mediat serbe: Pse Erdogan nuk e mbrojti ‘vëllaun’ Hashim Thaçin?
Mediat serbe: Pse Erdogan nuk e mbrojti ‘vëllaun’ Hashim Thaçin?
https://1.bp.blogspot.com/-Uc_3xWCKKh8/X7PRXHk6snI/AAAAAAAAEQ4/kwROoksAiAM2_MnOhyTi5nVCf6gdyTQsACLcBGAsYHQ/s320/20201117_143326.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-Uc_3xWCKKh8/X7PRXHk6snI/AAAAAAAAEQ4/kwROoksAiAM2_MnOhyTi5nVCf6gdyTQsACLcBGAsYHQ/s72-c/20201117_143326.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/11/mediat-serbe-pse-erdogan-nuk-e-mbrojti.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/11/mediat-serbe-pse-erdogan-nuk-e-mbrojti.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy