Publicite

TURP! Mitropoliti i Elbasanit Hiresi Andoni merr pjesë në ceremoninë mortore të anti shqiptarit Amfilohije

Pjesmarrja e Mitropolitit të Elbasanit Hiresi Andoni, në ceremoninë mortore të anti shqiptarit kryepopit serb Amfilohij është një turp i mad...


Pjesmarrja e Mitropolitit të Elbasanit Hiresi Andoni, në ceremoninë mortore të anti shqiptarit kryepopit serb Amfilohij është një turp i madh për Kishën Shqiptare të kapur nga greku Janullatos, shkruan FM IMAGES.

Njoftimin për pjesmarrjen në në ceremoninë mortore e ka dhënë vetë Mitropolitit të Elbasanit Hiresi Andoni, përmes faqes zyrtare të Kishes Ortodokse Shqiptare.

Ky është turpi i plotë i KOSH”

Sot me 1 nentor 2020 u zhvillua ceremonia mortore e Mitropolitit te Malit te Zi Amfilokie ne katedralen “Ngjallja e Krishtit” ne Podgorice. Me bekimin e Kryepiskopit Anastas Kishen e Shqiperise e perfaqesoi Mitropoliti i Elbasanit Hiresi Andoni, dicka qe u mireprit nga vellezerit ortodokse atje. Mitropoliti Amfilokie ishte nje figure e nderuar e Orthodhoksise si per formimin e tij teologjik ashtu dhe per ate shpirteror. Qe nga viti 1990 ai udhehoqi kete Mitropoli ne ringritjen pas periudhes te persekutimit komunist atje. Figura dhe kontributi i tij ngjason shume me ate te Kryepiskopit tone Anastas, per te cilin Mitropoliti Amfilokie ushqente nje respekt te vecante, jo vetem si pedagogun e tij, por edhe per figuren e tij shume dimensionale por dhe per kontributin e jashtezakonshem ne ringritjen e Kishes ne Shqiperi, e cila u gjend ne rrethana edhe me te veshtira.
I perjetshem kujtimi i tij. Amin.


 

COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: TURP! Mitropoliti i Elbasanit Hiresi Andoni merr pjesë në ceremoninë mortore të anti shqiptarit Amfilohije
TURP! Mitropoliti i Elbasanit Hiresi Andoni merr pjesë në ceremoninë mortore të anti shqiptarit Amfilohije
https://1.bp.blogspot.com/-Dp1tqQEbEa0/X5_X9RYTJWI/AAAAAAAAEPA/nzrCPB7kJW4NOfV24lOyowxQOXP43443gCLcBGAsYHQ/s320/20201102_105605.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-Dp1tqQEbEa0/X5_X9RYTJWI/AAAAAAAAEPA/nzrCPB7kJW4NOfV24lOyowxQOXP43443gCLcBGAsYHQ/s72-c/20201102_105605.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/11/turp-mitropoliti-i-elbasanit-hiresi.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/11/turp-mitropoliti-i-elbasanit-hiresi.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy