Publicite

1943 , mësuesit e parë shqiptarë në rrethinat e Tetovës!

Siç dihet në Luftën e Dytë Botërore, shumë normalistë ju përgjigjën thirrjes së ministrit të atëhershëm të arsimit, Ernest Koliqi për të shk...


Siç dihet në Luftën e Dytë Botërore, shumë normalistë ju përgjigjën thirrjes së ministrit të atëhershëm të arsimit, Ernest Koliqi për të shkuar në trojet shqiptare, në Kosovë e Maqedoni, që të hapin shkolla shqipe. Midis tyre ishte edhe elbasanasi, Qemal Haxhihasani, nji albanolog dhe një nga folkloristët më në zë dhe të shquar shqiptarë. Kjo foto është e vitit 1943 dhe paraqet mësuesit e parë shqiptarë në rrethinat e Tetovës, ku në qendër është profesori. Qemal Haxhihasani ka titullin “Mësues i Popullit” dhe një shkollë në Elbasan mban emrin e tij.

Miftar Ziberi

 

COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: 1943 , mësuesit e parë shqiptarë në rrethinat e Tetovës!
1943 , mësuesit e parë shqiptarë në rrethinat e Tetovës!
https://1.bp.blogspot.com/-U66muLuCOY4/X9U1fW8uq8I/AAAAAAAAEfk/mcs_Z9L5OSkoK4XuyUp_749omxUa63q3QCLcBGAsYHQ/s320/20201212_222522.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-U66muLuCOY4/X9U1fW8uq8I/AAAAAAAAEfk/mcs_Z9L5OSkoK4XuyUp_749omxUa63q3QCLcBGAsYHQ/s72-c/20201212_222522.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/12/1943-mesuesit-e-pare-shqiptare-ne.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/12/1943-mesuesit-e-pare-shqiptare-ne.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy