Publicite

Albright: Serbia nuk ka drejtë të vetos, Kosova ka të drejtë ta mbrojë territorin e saj

Ish-sekretarja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Madeleine Albright ka deklaruar se Kosova duhet të jetë një vend normal dhe se Serbia më...


Ish-sekretarja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Madeleine Albright ka deklaruar se Kosova duhet të jetë një vend normal dhe se Serbia më nuk ka drejt të vetos, shkruan Gazeta Metro.

Albright duke folur në seancën dëgjimore e kongresit amerikan për rekomandimet për Ballkan, ka thënë se Kosova duhet të jetë një vend normal si pjesë e sistemit ndërkombëtar dhe ka drejt për ta mbrojtur territorin e saj.

“Kosova duhet të jetë një vend normal pjesë e sistemit ndërkombëtar dhe t’i respektojnë të gjitha të drejtat ndërkombëtare për ta mbrojtur territorin dhe kjo nuk duhet subjekt i vetos nga Beogradi”, tha Albright.

Albright tha se mbeten si krenari e punës së saj përpjekja për ndërhyrjen e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë dhe Bosnjë para më shumë se dy dekadave.

Ish sekretarja e shtetit amerikan thotë se kjo ndërhyrje bëri që të ndalet gjakderdhja që po shkaktohej nga Serbia.

“Kanë kaluar më shumë se dy dekada që nga intervenimi i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovës dhe javën e ardhshme do t’i shënojmë 25 vjet nga marrëveshja e Dejtonit, unë besoj se SHBA’të dhe aleatët bën gjënë e duhur për të ndaluar gjakderdhjen dhe kur më pyesin për të arriturat e mija, unë flas për përpjekjet e mija në Bosnje dhe Kosovë”, tha Albright, transmeton Gazeta Metro.

Albright tha se beson shumë se presidenti i ri amerikan, Joe Biden ka një alternativë të re për Ballkanin dhe situatën që po kalojnë vendet.

 

COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: Albright: Serbia nuk ka drejtë të vetos, Kosova ka të drejtë ta mbrojë territorin e saj
Albright: Serbia nuk ka drejtë të vetos, Kosova ka të drejtë ta mbrojë territorin e saj
https://1.bp.blogspot.com/-2aOpKbsN5WE/X9Era5k8yvI/AAAAAAAAEbE/1-8Xx55EQw8ovl3ii0E9EFEd92gpmOY_wCLcBGAsYHQ/s320/20201209_205225.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-2aOpKbsN5WE/X9Era5k8yvI/AAAAAAAAEbE/1-8Xx55EQw8ovl3ii0E9EFEd92gpmOY_wCLcBGAsYHQ/s72-c/20201209_205225.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/12/albright-serbia-nuk-ka-drejte-te-vetos.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/12/albright-serbia-nuk-ka-drejte-te-vetos.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy