Publicite

Asimilimi grek dhe serb dhe ai turk

Nga Arber Xhaferi Tashmë në opinionin shqiptar është krijuar ideja fikse se grekët dhe serbët janë të ligë, ndërkaq turqit janë të mirë. Nës...


Nga Arber Xhaferi

Tashmë në opinionin shqiptar është krijuar ideja fikse se grekët dhe serbët janë të ligë, ndërkaq turqit janë të mirë. Nëse ky pohim do të ishte i saktë, atëherë shqiptarët nuk do të ishin në këto telashe që nuk dihet sesi do të përfundojnë....Ky paragjykim, që është shtrirë në të gjitha hapësirat shqiptare, madje edhe te pjesëtarët e të gjitha besimeve fetare, buron nga pohimi se sundimi osman dhe islamizimi i shqiptarëve e ndërpreu procesin e asimilimit të tyre. Mirëpo, ky pohim nënkupton se fjala asimilim ka vlerë parciale, ngaqë dedikohet vetëm për rastet kur shqiptarët asimilohen nga sllavët, grekët apo italianët, dhe jo nga turqit. Pra, në mënyrë të pavetëdijshme bëhet selektimi i asimilimit, duke e ndarë atë në të mirë dhe në të ligë.

Miq te dashur , ju të perëndimit, nese keni informata per keto Qendra kulturore shqiptare , ju lutem te beni ndonje foto, mundësisht të shihet se kush ligjeron dhe i mashtron fëmijët tanë, te mi dergoni ne messengjer. Fshehtësia e garantuar !

Jam duke mbledhur dhe të shohim ndonje akcion të mundur me të dy ambasadat shqiptare kudo në Europë, për ndalimin e veprimtarisë së tyre. njejtat janë edhe në Australi , Zelandë të Re dhe SHBA e Kanada.

Boll mo !

 

COMMENTS

BLOGGER: 1
Loading...

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: Asimilimi grek dhe serb dhe ai turk
Asimilimi grek dhe serb dhe ai turk
https://1.bp.blogspot.com/-Gt7ysw1zrF0/X9oHVI5gvHI/AAAAAAAAEiQ/7XBQvRV5XBEbxUSydQl_rX-ItIImjch5QCLcBGAsYHQ/s320/20201216_135234.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-Gt7ysw1zrF0/X9oHVI5gvHI/AAAAAAAAEiQ/7XBQvRV5XBEbxUSydQl_rX-ItIImjch5QCLcBGAsYHQ/s72-c/20201216_135234.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/12/asimilimi-grek-dhe-serb-dhe-ai-turk.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/12/asimilimi-grek-dhe-serb-dhe-ai-turk.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy