Publicite

Atë që maqedonasit ua kanë bërë shqiptarëve, Bullgaria ua bën maqedonasve

NGA: SULEJMAN MEHAZI I dashur kryeministër i Maqedonisë Veriore, Zoran Zaev, plotësisht e kuptojmë hallin e popullit tuaj maqedonas, si mos ...


NGA: SULEJMAN MEHAZI

I dashur kryeministër i Maqedonisë Veriore, Zoran Zaev, plotësisht e kuptojmë hallin e popullit tuaj maqedonas, si mos ta kuptojmë kur që nga Jugosllavia e Versajit, të Titos e gjer në ditët e sotme të republikës suaj demokratike është e papranueshme dhe e mohuar gjuha shqipe në kushtetutën tuaj.

Atë që ua bëri Greqia e ua bën Bullgaria që njëqindvjet radhazi jua keni bërë shqiptarëve.

Ua keni mohur çdogjë: gjuhën, flamurin, identitetin, kulturën jo vetën kaq, por i keni dënuar, burgosur, vrarë, malltretuar, nënçmuar vetëm pse kanë kërkuar të drejtat e tyre nacionale, sa që ua keni kërkuar dhe vdekjen.

Fjala popullore thotë se "duke ia bërë varrin tjetër kujt hyni vet", juve ju ka ndodhur kështu, duke dëshiruar varreza shqiptarëve, varret tuaja ua kanë bërë grekët e bullgarët, më vonë varrin e autoqefalisë suaj kishtare ortodokse do ua bëjnë edhe serbët.

Edhe pse i nderuar kryeministër Zaev kurrë s'keni parë një të keqe nga shqiptarët, por ju i keni mbushur me të këqija shqiptarët me mosfutjen e gjuhës shqipe në kushtetutën e RMV, shqiptarët i keni futur në rangun e pakicave të romëve, turqëve, serbëve etj., keni mbushur burgjet me shqiptarë, keni vrarë shqiptarë sa keni dashur vet: Brodec, Luboten, Sopot, Kumanovë, Shkup etj.

Me gjithë këto padrejtësi e të këqija që na keni bërë, ne, përsëri ju përkrahim për shkak se nga vet ju i kemi përjetuar këto sulme e padrejtësi, ua njohim psikologjinë e shpirtit tuaj identitar, gjuhësor, kombëtar e shtetëror. Sikurse ju që silleni me popullatën shqiptare në RMV, ashtu sillen bullgarët me ju, prandaj ju kuptojmë mirë e ju përkrahim sinqerisht. Zoti ju ndihmoftë e kurrë të këqija mos pafshi i nderuar kryeminister Zoran Zaev!

 

COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: Atë që maqedonasit ua kanë bërë shqiptarëve, Bullgaria ua bën maqedonasve
Atë që maqedonasit ua kanë bërë shqiptarëve, Bullgaria ua bën maqedonasve
https://1.bp.blogspot.com/-4CO2QNe5uxo/X80c7Ter4vI/AAAAAAAAEYw/LE8cr0Scnj86U6mIo-ofW0a4xajVihAoACLcBGAsYHQ/s320/20201206_190218.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-4CO2QNe5uxo/X80c7Ter4vI/AAAAAAAAEYw/LE8cr0Scnj86U6mIo-ofW0a4xajVihAoACLcBGAsYHQ/s72-c/20201206_190218.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/12/ate-qe-maqedonasit-ua-kane-bere.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/12/ate-qe-maqedonasit-ua-kane-bere.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy