Publicite

Befason nipi i Napoleon Bonapartës, jep deklaratën e madhe për shqiptarët

Leon Hëzej (Leon Heuzey, 1831-1922) ishte një arkeolog dhe historian i shquar francez, Anëtar i Akademisë së Arteve të Bukura dhe i Akademis...Leon Hëzej (Leon Heuzey, 1831-1922) ishte një arkeolog dhe historian i shquar francez, Anëtar i Akademisë së Arteve të Bukura dhe i Akademisë së Mbishkrimeve dhe Letërsisë së Parisit, nip i Napoleon Bonapartit.

Pas ekspeditës arkeologjike në Maqedoni, ku mblodhi mjaft material arkeologjik, të cilin e botoi në librin “La mission arhelogigue de la Macedoine” (Misioni arkeologjik në Maqedoni), më 1867 erdhi në Shqipëri. Zbriti në Vlorë dhe u nis në Apoloni. Heuzey gjatë udhëtimeve në Tesali banoi në një fshat arvanitas, ku përshkruan me pasionet kostumet e shqiptarëve, por ajo që e befasoi ishte se shqiptarët i mbanin gratë pranë tyre dhe nuk i largonin kur vinin miqtë. Per arsyje qe historia eshte e gjate, vazhdoni ketu: Hvp videvnn 5 svkonda dhe shfvqen pvmjet eksklvzive


 

COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: Befason nipi i Napoleon Bonapartës, jep deklaratën e madhe për shqiptarët
Befason nipi i Napoleon Bonapartës, jep deklaratën e madhe për shqiptarët
https://1.bp.blogspot.com/-nIwChF-ATGA/X9UdttR3iBI/AAAAAAAAEeI/B4CELOheNjACazYU0EMX5vgPImsNPPvrwCLcBGAsYHQ/s320/20201212_204358.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-nIwChF-ATGA/X9UdttR3iBI/AAAAAAAAEeI/B4CELOheNjACazYU0EMX5vgPImsNPPvrwCLcBGAsYHQ/s72-c/20201212_204358.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/12/befason-nipi-i-napoleon-bonapartes-jep.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/12/befason-nipi-i-napoleon-bonapartes-jep.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy