Publicite

“Çështja e ‘Detit’ do të zgjasë me vite”, historiania Kocaqi i jep këshilla qeverisë: Ja ku qëndron problemi, si mund të fitoni në Gjykatën Ndërkombëtare

Historiania Elena Kocaqi ishte e ftuar në studion e Fax News ku foli me detaje për çështjen e “Detit” duke thënë se do të zgjasë me vite pas...


Historiania Elena Kocaqi ishte e ftuar në studion e Fax News ku foli me detaje për çështjen e “Detit” duke thënë se do të zgjasë me vite pasi Gjykata e Hagës do të hetojë për këtë rast. Kocaqi thekson se qeveria duhet të marrë menjëherë grup ekspertësh dhe juristë që e njohin më së miri ligjin ndërkombëtar për të përfaqësuar sa më mirë Shqipërinë para Gjykatës Ndërkombëtare.

“Kjo çështje ka për të zgjatur me vite se duhet miratimi i dy palëve, kërkesa, pastaj shqyrtimi i Gjyaktës, ngritja e grupeve të ekspertizës, sat ë arrijmë deri në një vendim gjyqësor përfundimtar.

Qeveria shqiptare nuk duhet të nxitonte pasi Greqia është shumë e bezdisur sepse do vetëm të përfitojë. Mendoj se qeveria shqiptare duhet të mendohet mirë para se të marrë hapa të tjerë.

Duhet të konsultohet me një grup pune ekspertësh. Pa ata nuk do bëjë asgjë. Pastaj kur të konsultohen me grup pune, mund të paraqesin gjithçka në Hagë.

Problemi është se sa të zgjuar do të jemi ne që të gjejmë juristët më të mirë që janë marrë me çështjen e të drejtës ndërkombëtare dhe njohin të gjithë procedurat dhe ligjin ndërkombëtar shumë mirë”, tha Kocaqi.

Ndërsa e pyetur se si mund të zgjidhej çështja mes 2 vendeve pa përfunduar në Hagë, Kocaqi thotë se mjaftonte negociata për një marrëveshje të drejtë, por synimi i Greqisë është të përfitojë. Historiania sjell ndërmend marrëveshjen që kreu qeveria e shkuar nën presionin e grekëve duke thënë se nëse do të ishte ministre e jashtme e asaj kohe, do dorëhiqej nga posti.

“Po të mos kishte Greqia pretendime për të dalë sa më në veri. Nëse Greqia seriozisht do të ishte ulur për të negociuar një marrëveshje të drejtë, kjo gjë do të ishte zgjidhur shumë shpejt por tendenca e Greqisë nuk ka qenë për të negociuar marrëveshje të drejtë por për të shtrirë sa më në ujërat territorial të Shqipërinë në ZEE.

Pra nuk ka hapësirë aq të madhe për shtrirje 12 milje, të paktën nga territori i Shqipërisë. Greqia në 2 rastet ka dashur të përfitojë. Në negociatat që janë bërë në qeverinë e shkuar tregohet shumë qartë presioni i Athinës, shantazhi që do të pengoj për të hyrë në BE dhe gjithë ajo prapavijë dhe përgatitje me qëllim që të firmosej marrëveshje e padrejtë për Shqipërinë. Po të isha unë ministre e jashtme e asaj kohe, do jepja dorëheqje e nuk do firmosja”, shtoi Kocaqi. (A.M/Faxweb.al)


 

COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: “Çështja e ‘Detit’ do të zgjasë me vite”, historiania Kocaqi i jep këshilla qeverisë: Ja ku qëndron problemi, si mund të fitoni në Gjykatën Ndërkombëtare
“Çështja e ‘Detit’ do të zgjasë me vite”, historiania Kocaqi i jep këshilla qeverisë: Ja ku qëndron problemi, si mund të fitoni në Gjykatën Ndërkombëtare
https://1.bp.blogspot.com/-MncbEAETqmQ/X9eejyCq0CI/AAAAAAAAEhA/aCXZZip6xfUIpnquzp5UmjPl4VTeX-KxQCLcBGAsYHQ/s320/20201214_181734.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-MncbEAETqmQ/X9eejyCq0CI/AAAAAAAAEhA/aCXZZip6xfUIpnquzp5UmjPl4VTeX-KxQCLcBGAsYHQ/s72-c/20201214_181734.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/12/ceshtja-e-detit-do-te-zgjase-me-vite.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/12/ceshtja-e-detit-do-te-zgjase-me-vite.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy