Publicite

E frikshme: Traktati i fshehtë i Londrës 1915, kishte hartuar zhdukjen e Shqipërisë

Biblioteka e Kongresit Amerikan, publikon hartën famëkeqe të Traktatit të fshehtë të Londrës, i cili kishte hartuar planin për të zhdukur sh...


Biblioteka e Kongresit Amerikan, publikon hartën famëkeqe të Traktatit të fshehtë të Londrës, i cili kishte hartuar planin për të zhdukur shtetin shqiptar nga harta e Evropës.

Por si do të shkatërrohej Shqipëria sipas Traktat të fshehtë midis Fuqive të Antantës (Francës, Anglisë, Rusisë) dhe Italisë?

Pjesa veriore e Shqipërise që përfshinë Malësinë në veri, në lindje Dibrën, deri në qytetin e Lezhës në perendim, dhe në jug deri të qyteti i Krujeës, ky territor do t’i ipet Serbisë dhe Malit të Zi, transmeton zeri.info.

Pastaj Serbisë i ipet e drejta të projektoj dhe ndërtoj linjën hekurodhore Danum-Adriatik.

Traktati parashihte formimin e një Shteti Islamik Shqiptar, me një territor shumë të vogël i mbikqyrur nga Italia. Italia do të marrë territorin jug-perendimor që përfshin Vlorën, dhe i ishullin e Sazanit.

Greqia do të marrë pjesën jugore të Shqipërisë. Ky ishte një traktat gjenocidial kundër popullit me të vjetër në Evropë, që po të zbatohej do të kishte shuar përgjithmon egzistencën e popullit shqiptar.

 

COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: E frikshme: Traktati i fshehtë i Londrës 1915, kishte hartuar zhdukjen e Shqipërisë
E frikshme: Traktati i fshehtë i Londrës 1915, kishte hartuar zhdukjen e Shqipërisë
https://1.bp.blogspot.com/-bf_fxEH6bc4/X9PTzrY6fOI/AAAAAAAAEcM/v5wZ1za79xghMSNQaxVvUfyFQTNMpSHfQCLcBGAsYHQ/s320/20201211_211544.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-bf_fxEH6bc4/X9PTzrY6fOI/AAAAAAAAEcM/v5wZ1za79xghMSNQaxVvUfyFQTNMpSHfQCLcBGAsYHQ/s72-c/20201211_211544.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/12/e-frikshme-traktati-i-fshehte-i-londres.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/12/e-frikshme-traktati-i-fshehte-i-londres.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy