Publicite

Emri Kosovë i krijuar nga serbët , Duhet të Ndrrohet

Duhet të krijohet një komision kombëtar dhe mbarëkombëtar në trojat iliro-shqiptare për të diskutuar krijimin e një etnonim tjetër për të em...


Duhet të krijohet një komision kombëtar dhe mbarëkombëtar në trojat iliro-shqiptare për të diskutuar krijimin e një etnonim tjetër për të emëruar këtë Shtet të ri që ishte i pushtuar nga despotët dhe kriminalet serb.Prandaj, ata janë « autokton » dhe jo një popull pushtues i ardhur nga rrafshinat e Azisë Qendrore, siç janë të gjithë Sllavët e jugut dhe Bulgarët , dhe Hugarezët…

Nga Mathieu Aref

Unë solemnisht porosis ndryshimin e etnonimit që i është dhënë « Kosovës dhe kosovarëve ». Ky emër është i krijuar nga Serbët, emër që shpjegohët në gjuhën e tyre : « fusha e mëllenjëve » (Kosova polje).

Paradoksalisht Serbët për këtë betejë po ndjekin një fitore, ndërsa ajo ishte një “humbje” (disfatë) e cila ka ndodhur në datën fatale të 15 qershor 1389 (kalendari julian).

Duhet të krijohet një komision kombëtar dhe mbarëkombëtar në trojat iliro-shqiptare për të diskutuar krijimin e një etnonim tjetër për të emëruar këtë Shtet të ri që ishte i pushtuar nga despotët dhe kriminalet serb.

Sigurisht që “kosovarët” mund të jenë vetëm SHQIPTARË që kanë qenë pjesë së grupit etnik Pelasgo-Ilir në gadishullin të Evropës jug-lindore për mijëvjeçarësh.

Prandaj, ata janë « autokton » dhe jo një popull pushtues i ardhur nga rrafshinat e Azisë Qendrore, siç janë të gjithë Sllavët e jugut dhe Bulgarët , dhe Hugarezët (nga rajoni aziatik të Uralit) dhe Tsiganët (nga India), etj.

Duke pritur ribashkimin e trojave iliro-shqiptare, do të ishte e nevojshme të gjejmë një emër tjetër për këtë shtet të ri. Në të njëjtën rast, unë porosis që të gjitha trojat Iliro-Shqiptare të heqin qafë shumë emrash gjeografike (qytete, rajone, etj.) të krijuara qysh kohë nga pushtuësit sllav jugorë.
 

COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: Emri Kosovë i krijuar nga serbët , Duhet të Ndrrohet
Emri Kosovë i krijuar nga serbët , Duhet të Ndrrohet
https://1.bp.blogspot.com/-09_DZg36gxU/X8_KCeNCy5I/AAAAAAAAEaw/Ixc3CUh51gs55IAShfFIGqwhzorzxLvowCLcBGAsYHQ/s320/20201208_194515.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-09_DZg36gxU/X8_KCeNCy5I/AAAAAAAAEaw/Ixc3CUh51gs55IAShfFIGqwhzorzxLvowCLcBGAsYHQ/s72-c/20201208_194515.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/12/emri-kosove-i-krijuar-nga-serbet-duhet.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/12/emri-kosove-i-krijuar-nga-serbet-duhet.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy