Publicite

“Erdogan do përfundojë si Sadami” rriten tensionet mes Turqisë dhe Iranit

Pas recitimit të vargjeve rreth lumit Aras nga Presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan në Baku, u thirr ambasadori turk në Teheran. Zëdhënësi ...


Pas recitimit të vargjeve rreth lumit Aras nga Presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan në Baku, u thirr ambasadori turk në Teheran. Zëdhënësi Ministrisë së Jashtme iraniane Saeed Khatibzadeh u shpreh se ambasadori Turk u thirr pas deklaratave të Erdoganit “të dukshme dhe të papranueshme“, shkruan InfoShqip.

Të enjten me datë 10 Dhjetor, Erdogan mori pjesë në paradën e fitores në kryeqytetin Azerbajxhanas Baku, duke shënuar suksesin e fundit ushtarak të Azerbajxhanit në çlirimin e rajonit të Nago-Karabakut nga reth 30 vite të okupimit Armen. Presidenti Erdogan recitoi atje vargje rreth lumit Aras, i cili ndodhet në kufirin mes Iranit dhe Azerbajxhanit.

Më herët të premten, Ministri i Jashtëm iranian Javad Zarif shkroi në Twitter se kënga “i referohet ndarjes së detyruar të zonës në veri të Aras nga toka amtare iraniane“. Teherani ka shprehur “protestë të fortë” kundër deklaratës, duke kërkuar nga qeverina turke të ofrojë shpjegime sa më shpejt të jetë e mundur, referuar një zëdhënësi të ministrisë së jashtme të Iranit.”

Një zyrtar iranian gjithashtu i dërgoi një mesazh kërcënues presidentit turk, duke shkruar në llogarinë e tij në Twitter se Erdogan do të përfundonte me fatin e Sadamit. Sidoqoftë, Twitter shpejt fshiu postimin e diskutueshëm kërcënues./Infoshqip.com

 

COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: “Erdogan do përfundojë si Sadami” rriten tensionet mes Turqisë dhe Iranit
“Erdogan do përfundojë si Sadami” rriten tensionet mes Turqisë dhe Iranit
https://1.bp.blogspot.com/-jjS-mY-8tkA/X9Z5E9i9nfI/AAAAAAAAEg0/N076mWwgvHgRRDopexe0jX3ZxQLd4jorwCLcBGAsYHQ/s320/20201213_212422.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-jjS-mY-8tkA/X9Z5E9i9nfI/AAAAAAAAEg0/N076mWwgvHgRRDopexe0jX3ZxQLd4jorwCLcBGAsYHQ/s72-c/20201213_212422.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/12/erdogan-do-perfundoje-si-sadami-rriten.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/12/erdogan-do-perfundoje-si-sadami-rriten.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy