Publicite

Fiset Kuçi, një ndër fiset tona shqiptare – Burra të përshkruar si shumë të luftës dhe të guximshëm

Shkruan: Shqipe HOXHA In Albanian, the word kuq means “red” Petrović 1981, p. 20. The first time Kuči (known in the subgroupings of modern K...


Shkruan: Shqipe HOXHA

In Albanian, the word kuq means “red”
Petrović 1981, p. 20.
The first time Kuči (known in the subgroupings of modern Kuči as Old Kuči) is mentioned in historical record is in 1330 in the Dečani chrysobulls as part of the Albanian (arbanas) katun (semi-nomadic pastoral community) of Llesh Tuzi (Ljesa Tuzi in the original), in an area stretching southwards from modern Tuzi Municipality along the Lake Skadar to a village near modern Koplik, and were headed by a Pjetër Kuçi (Petra Kuči).
Hera e parë që Kuči (e njohur në nën grupet e Kuçit modern si Kuç i Vjetër ) përmendet në të dhënat historike është në vitin 1330 në krizobollët e Deçanit si pjesë e katunit shqiptar ( arbanas ) katun (bashkësia pastorale gjysmë nomade) e Llesh Tuzit ( Ljesa Tuzi në origjinal), në një zonë që shtrihet drejt jugut nga Komuna moderne e Tuzit përgjatë Liqenit të Shkodrës në një fshat afër Koplikut modern , dhe drejtoheshin nga një Pjetër Kuçi ( Petra Kuči ).
Pulaha, Selami (1975). “Kontribut për studimin e ngulitjes së katuneve dhe përdorimit të fiseve në Shqipe ̈rine ̈ e veriut shekujt XV-XVI ‘Kontributi në studimin e vendbanimeve të fshatrave dhe formimin e fiseve të Shqipërisë Veriore në shekullin XV”. Studime Historike. 12: 94–5.Another wave of settlement in the mid 16th century is that of the Drekalovići, who came to form an important part of Kuči. Originally, Catholic and Albanian-speaking, they trace their origin to the Berisha in northern Albania.
Një valë tjetër e zgjidhjes në mesin e shekullit të 16-të është ajo e Drekalovići – t , i cili erdhi për të formuar një pjesë të rëndësishme të Kuçit. Fillimisht, katolike dhe shqipfolëse, ata gjurmojnë origjinën e tyre tek Berisha në veri të Shqipërisë.
Durham, Edith (1928). Some tribal origins, laws and customs of the Balkans. pp. 30, 52. Retrieved 28 January 2020.
They intermarry within Kuči, but form no marriage with Berisha or a large part of Kastrati, which traces their descent in turn from them. These three waves of settlement became the core of the Kuči tribe.
Ata martohen brenda Kuçit, por nuk formojnë martesë me Berishën ose me një pjesë të madhe të Kastratit , e cila gjurmon prejardhjen e tyre nga ana e tyre. Këto tre valë zgjidhjeje u bënë thelbi i fisit Kuči.


Horvat, Branko (1988). Kosovsko pitanje. Globus. p. 78.
There also various oral traditions with varying degrees of consistency with archival records. In Montenegro, Marko Miljanov himself from Kuči wrote in his book about his home region that the Kuči and Berisha were “regarded close”, allegedly because the Berisha ancestors settled from Kuči;
Miljanov, Marko (1967). Марко Миљанов целокупна дела/Сабрана дјела. II. p. 80
The earliest description of him is in the report of the Venetian Mariano Bolizza, who travelled in the lands of modern Montenegro and northern Albania to document possible trade routes to Istanbul.
In his report, Bolizza notes that Lale Drecalou and Nico Raizcou (Niko Rajckov) were the commanders of the Catholic Albanian Kuči (Chuzzi Albanesi) which had 490 households and 1,500 men-in-arms described as very war-like and courageous.
This community had settled in the area of Kuči in the 16th century under Drekale’s command.They were among the highland communities that actively fought against the Ottoman Empire; others included Vasojevići, Bjelopavlići, Kelmendi and Hoti. He appears to have taken part in various assemblies of coordination against the Ottomans.
Përshkrimi i hershëm i tij është në raportin e Mariano Bolizza veneciane, i cili udhëtoi në tokat e Malit të Zi moderne dhe të veriut të Shqipërisë për të dokumentuar rrugët e mundshme tregtare për në Stamboll.
Në raportin e tij, Bolizza shënon se Lala Drekali dhe Nico Raizcou (Niko Rajckov) ishin komandantët e Kuçit Shqiptar Katolik ( Chuzzi Albanesi ) i cili kishte 490 familje dhe 1.500 burra në krahë të përshkruar si shumë të luftës dhe të guximshëm . Ky komunitet ishte vendosur në zonën e Kuçit në shekullin XVI nën komandën e Drekale. Ata ishin ndër komunitetet malësorë që luftuan aktivisht kundër Perandorisë Osmane; të tjerët përfshinin Vasojevići , Bjelopavlići , Kelmendi dhe Hoti. Ai duket se ka marrë pjesë në asamble të ndryshme të koordinimit kundër osmanëve.
Lala Drekali ishte një vojvodë i fisit Kuči në Malin e Zi, lindor në gjysmën e parë të shekullit të 17-të.
Një zonë që konsiderohet pjesë e rajonit më të gjerë Kuči është Koja një fis shqiptar Katolik, është rajoni i fundit i Kuçit më të gjerë që u bë pjesë e Malit të Zi në 1880. Ai përfshin vendbanimet e Koći , Fundina. Regjioni i Kojës qëndron midis Triepshi në jug dhe Kuçit të duhur në veri. Populli i Kojës përmendet si Kojanë.
Kuçi / Koçi/Kojë fshati shqiptar, i banuar nga shqiptarët etnik
Mark Milani dhe te gjithe familja e Drekalloviqeve nga Mali i Zi ishin te Fisit Kuq, dhe se ishin me origjine shqiptare.
Albanians with montenegrin prisoners on lake Scutari. “Illustrated London News” 1880.

 

COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: Fiset Kuçi, një ndër fiset tona shqiptare – Burra të përshkruar si shumë të luftës dhe të guximshëm
Fiset Kuçi, një ndër fiset tona shqiptare – Burra të përshkruar si shumë të luftës dhe të guximshëm
https://1.bp.blogspot.com/-FpsDHYUe03I/X-i4L59lnHI/AAAAAAAAEvE/wImGhast6YsbnqSlPCNKyEvk66tmUoC3wCLcBGAsYHQ/s320/20201227_173616.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-FpsDHYUe03I/X-i4L59lnHI/AAAAAAAAEvE/wImGhast6YsbnqSlPCNKyEvk66tmUoC3wCLcBGAsYHQ/s72-c/20201227_173616.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/12/fiset-kuci-nje-nder-fiset-tona.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/12/fiset-kuci-nje-nder-fiset-tona.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy