Publicite

Fshati Arbanasi ne Bullgari me Arbërit e Bullgarisë, aty ku flitet gjuha shqipe

Shkruan: Shqipe HOXHA Autori Jeriçek në ,,historinë e bullgarëve,, thotë se emrat e këtyre popujve trakë u përgjigjen rrënjëve të gjuhës shq...


Shkruan: Shqipe HOXHA

Autori Jeriçek në ,,historinë e bullgarëve,, thotë se emrat e këtyre popujve trakë u përgjigjen rrënjëve të gjuhës shqipe nga ku duhet supozuar, shton ai se, gjuha trake që e flisnin dhe që është plotësisht e panjohur për ne, ka qenë farefis me shqipen e sotme.

Emri i familjes së madhe të besëve duket sipas Jeriçekut, një farefis shumë i afërt i fjalës shqipe. Besa që do të thotë besim, fe. Dhe kjo etimologji bëhet edhe më e sigurtë, nëse do të mbahet para sysh se besët ishin priftërinj, domethënë fetar në shqipe të besës-klerikë.

Sipas historianit bullgar Bojan Gjuzelev në librin “Shqiptarët në Ballkanin Lindor”, thekson se Arbanasi quhet i pari vendbanim shqiptar në Bullgari, por duke qenë ortodoksë, shpesh janë regjistruar si të kishës greke.

Veliko Tarnovo Arbanasi and Emen Waterfalls-Bulgaria

Hotel Kaloyanova Fortress, Arbanasi-Bulgaria

 

COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: Fshati Arbanasi ne Bullgari me Arbërit e Bullgarisë, aty ku flitet gjuha shqipe
Fshati Arbanasi ne Bullgari me Arbërit e Bullgarisë, aty ku flitet gjuha shqipe
https://1.bp.blogspot.com/-YpccWZNfiPA/X9Ycfro1JHI/AAAAAAAAEf8/CrIQCOmo0vUvDOStvp6ohNc7onxpwLd5gCLcBGAsYHQ/s320/20201213_144759.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-YpccWZNfiPA/X9Ycfro1JHI/AAAAAAAAEf8/CrIQCOmo0vUvDOStvp6ohNc7onxpwLd5gCLcBGAsYHQ/s72-c/20201213_144759.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/12/fshati-arbanasi-ne-bullgari-me-arberit.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/12/fshati-arbanasi-ne-bullgari-me-arberit.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy