Publicite

Ishulli i Adriatikut BRAÇ mbanë emër ILIR,

Ishulli i Braçit është ishulli më i lartë dhe i treti me madhësi në Detin Adriatik. Ishulli u emërua sipas dre-ut - BRENTOS në ILIRISHT, një...


Ishulli i Braçit është ishulli më i lartë dhe i treti me madhësi në Detin Adriatik. Ishulli u emërua sipas dre-ut - BRENTOS në ILIRISHT, një kafshë kulti i fiseve ilire që banonin në ishull. Grekët e quajtën Elafusa dhe Bretanide që rrjedhin nga greqishtja elaphos - dre. Gjetjet në shpellën lokale janë dëshmi e pranisë së drerëve në Braç në periudhën parahistorike. Historiani romak Polybius e quajti atë Bretinë, Plini Plaku Brattia ndërsa në itinerarin Antinoe të shekullit të 4-të përmendet si Bractia. Zlatni rat, Vidova gora, shkretëtirën e Blaçës, hyrjet e thella, pemët e ullinjve, vreshtat, pishat përgjatë detit t"kristalt, qartë janë imazhet që vizitorët e shumtë sjellin në shtëpi nga ishulli Braç.

The island of Brac is the highest and third largest island in the Adriatic Sea. The island was named after a deer – brenthos in Illyrian, a cult animal of Illyrian tribes who inhabited the island. Greeks called it Elaphusa and Bretanide which derives from the world elaphos – deer. Findings in local cave are the evidence of the presence of deer on Brac in the prehistoric period. Roman historian Polybius called it Bretia, Pliny the Elder Brattia whilst in the Antinoe itinerary from the 4th century it is mentioned as Bractia. Zlatni rat, Vidova gora, Blaca desert, deep inlets, olive-groves, vineyards, pine wood along the crystal clear sea are images that numerous visitors bring home from the island of Brac.

Foto :Gurëgdhendje Ilire e dragoi në një shpellë në Braç.

 

COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: Ishulli i Adriatikut BRAÇ mbanë emër ILIR,
Ishulli i Adriatikut BRAÇ mbanë emër ILIR,
https://1.bp.blogspot.com/-WIm1y8hp3_s/X-oKRXsMM9I/AAAAAAAAExo/oxmB66pA8gMc9xjGx6rYdAAaWp2yMzaTgCLcBGAsYHQ/s320/20201228_173711.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-WIm1y8hp3_s/X-oKRXsMM9I/AAAAAAAAExo/oxmB66pA8gMc9xjGx6rYdAAaWp2yMzaTgCLcBGAsYHQ/s72-c/20201228_173711.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/12/ishulli-i-adriatikut-brac-mbane-emer.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/12/ishulli-i-adriatikut-brac-mbane-emer.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy