Publicite

Janaq Paço punoi mbi dhjetë vjet për këtë monument në Krujë

61 vite më parë u vendos në qendër të qytetit të Krujës, monumenti i Gjergj Kastriotit Skënderbeut, një ekuestër monumental, unik dhe madhës...


61 vite më parë u vendos në qendër të qytetit të Krujës, monumenti i Gjergj Kastriotit Skënderbeut, një ekuestër monumental, unik dhe madhështor, vepër për të cilën skulptori Janaq Paço punoi mbi 10 vite.

Monumenti i Gjergj Kastrioti Skënderbeut në Krujë është i lartë gjithsej 12 m (6 m lartësia e monumentit dhe 6 m bazamenti).

Ekuestri u vendos në Krujë më 27 Nëntor 1959 dhe është ekuestri i parë i vendosur në Shqipëri, dhe ndër më të bukurit dhe më të veçantët nga zgjidhja kompozicionale në Ballkan dhe Evropë.*

*(Janaq Paço – Veprat, Ylli Drishti,Tiranë 2019).

 

COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: Janaq Paço punoi mbi dhjetë vjet për këtë monument në Krujë
Janaq Paço punoi mbi dhjetë vjet për këtë monument në Krujë
https://1.bp.blogspot.com/-xn0wQ5IBeUc/X8fmrpdTHZI/AAAAAAAAEVY/Ved9WBiM17AP3_Utcj9D6dfP_nAL_qCLACLcBGAsYHQ/s320/20201202_200953.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-xn0wQ5IBeUc/X8fmrpdTHZI/AAAAAAAAEVY/Ved9WBiM17AP3_Utcj9D6dfP_nAL_qCLACLcBGAsYHQ/s72-c/20201202_200953.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/12/janaq-paco-punoi-mbi-dhjete-vjet-per.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/12/janaq-paco-punoi-mbi-dhjete-vjet-per.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy