Publicite

Kuptimi i gjuhës Shqipe si dhe gjuhëve në tërësi

Shkruan: Avni Rrustem Mahmutaj Duhet të dimë dhe pranojmë ,se gjuha u krijua ne bazë te tingujve ,pra sistemi një rrokësh ,apo gjuha e simbo...


Shkruan: Avni Rrustem Mahmutaj

Duhet të dimë dhe pranojmë ,se gjuha u krijua ne bazë te tingujve ,pra sistemi një rrokësh ,apo gjuha e simboleve..
Ku ne baz apo rrënjë të fjales te jetë një gërmë,
Kjo është cfar shofim ne gjuhët e lashta ,,
Po pyetja është si u krijuan fjalët ,si u ndërtuan ato..
Këtë e shpjegon vetëm gjuha Shqipe,se them këtë me ja bo qefin vetes ,,
Po është e vetmja gjuhë ku nga një rrenjë ,gërme ne nxjerrim disa fjalë me kuptime të ndryshme..
Po ne njofim vetëm shkrimin dhe jo foljen e fjaleve ,gjuhes.
Po gjuha shqipe shkruhet si folet ,,pra në atë kohë është shnruar bashkë me tingujt..
Po dhe kjo është e thjeshtë .
Se gjuha Shqipe ne cdo fjalë tregon Veprim,,llogjikë dhe percaktim ,
Dhe që të arrijme të kuptojmë këtë ,në bazë të konceptit llogjikë.
Po jap disa shëmbuj e le ti shohim bashkë.
FIALLTARR ===FJALTAR,,, FIA(rrënja)/ FI/ FIJ /FIAL/ FILLIMI/NIS/ FJAL /FJALOS /FJALTARR
NDENATENET==ne kuptimin Mengjes/ NDËR NATË, MBAS NATËS ,vjen Agimi,(mengjesi )
ZMÝR====SMIJR/ SMIRË/që rrenja është sinonimi i të keqes / mi/rë / S -MIRË ,/ kuptimi që nuk është mirë /XHELOZI..
ZMÝRUESCIM===SMIJRUESHIM / SMIRËRUESHIM / XHELOZËT
ZMÝRCHEIK== SMIJRKEJQ / SMIRE KEQ.
Ράνντιą====Rantia, RANTJA/ RA (rrënja e fjalës) / RAN / RAND /RANDESIA / ==pesha /
Λιαχ=====ljak/ lA(rrënja e fjalës ) L( j =tingullë) AK /LAKË
Γιαχα====giaka,G I《-》J AKË/ GJAK.
G+I që shendrohet ne tingull J =GJ .
Gërma J ==tingull..
nëse do përdorim këtë llogjikë ,do flasim sic kane folur me perpara..
Ku pëtfundim del ,se kan folur si flasim ne sotë ,,apo Gegnishtja ,duke larguar evoluimin e fjalave ,pershtatjet..
Si mendoni ???


 

COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: Kuptimi i gjuhës Shqipe si dhe gjuhëve në tërësi
Kuptimi i gjuhës Shqipe si dhe gjuhëve në tërësi
https://1.bp.blogspot.com/-D0qVVzAfGi4/X-nn7J-49dI/AAAAAAAAExc/LsSXJE_I_bAwR1cg7_3AS0nnhwMc6op4ACLcBGAsYHQ/s320/20201228_151206.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-D0qVVzAfGi4/X-nn7J-49dI/AAAAAAAAExc/LsSXJE_I_bAwR1cg7_3AS0nnhwMc6op4ACLcBGAsYHQ/s72-c/20201228_151206.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/12/kuptimi-i-gjuhes-shqipe-si-dhe-gjuheve.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/12/kuptimi-i-gjuhes-shqipe-si-dhe-gjuheve.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy