Publicite

lsh-ministri Grek shkakton “Tërmet”/ Suliotët ishin Shqiptarë, ne u kemi ‘Vjedhur’ gjuhën!

Ish-ministri grek, Theodoros Pangalos, ka shkaktuar një “tërmet” të vërtetë pas qëndrimit të tij të bërë publik në rrjetet sociale, ku dekla...Ish-ministri grek, Theodoros Pangalos, ka shkaktuar një “tërmet” të vërtetë pas qëndrimit të tij të bërë publik në rrjetet sociale, ku deklaronte se suliotët ishin shqiptarë. Përmes rreshtave, të postuar në Tëittter, ai nënvizon se suliotët, që hodhën foshnjat e tyre nga Zalogo, si sot e 215 vjet më parë, duke preferuar më mirë të vd.is.nin se sa poshtëro.heshin, ishin tërësisht shqiptarë.Hvp videvnn 5 svkonda dhe shfvqen pvmjet eksklvzive

Po të kthehemi pas në kohë, kujtojmë këtu se si sot, më 18 dhjetor të 1803-ës, një grup suliotësh preferuan më mirë të hidheshin nga shkëmbi i Zalogos, se sa të binin në duart e osmanëve. Ish-ministrit grek nuk i ka shpëtuar ky detaj, duke i dhënë peshë kësaj ngjarje historike. Ai ka mbajtur një qëndrim të ashpër ndaj qeverisë greke, duke e akuzuar se ka “ngjyrosur” historinë.

Në postin e tij në Twitter, Theodoros Pangalos e filloi referencën e tij me fjalën greke “lule”. (λουλούδ-louloúdi) Ai shkruan: “Ne e përdorim atë në greqisht, por nuk e dimë se ajo vjen nga fjala shqipe “lupi”. Suliotët, që hodhën foshnjat e tyre nga Zalogo, si sot e 215 vjet më parë, duke preferuar më mirë të vd.is.nin se sa poshtëroheshin, ishin tërësisht shqiptarë”. Hvp videvnn 5 svkonda dhe shfvqen pvmjet eksklvzive

Kaq ka mjaftuar që ish-ministri i njohur grek, ta gjente veten në lu.ftë me sferën publike. Shumë media greke e kanë konsideruar postimin e tij si prov.okim. Ish-ministri i Jashtëm i Greqisë, shprehet se: “Nuk ka grek që nuk e kupton fjalën lule. Ajo ka zëvendësuar plotësisht fjalën e vjetër greke, por shumë pak e dinë se origjina e saj vjen nga fjala shqiptare dafina. Hvp videvnn 5 svkonda dhe shfvqen pvmjet eksklvzive


 

COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: lsh-ministri Grek shkakton “Tërmet”/ Suliotët ishin Shqiptarë, ne u kemi ‘Vjedhur’ gjuhën!
lsh-ministri Grek shkakton “Tërmet”/ Suliotët ishin Shqiptarë, ne u kemi ‘Vjedhur’ gjuhën!
https://1.bp.blogspot.com/-aVqt6Qvc0U8/X8ZJVzZImxI/AAAAAAAAEUA/iIXTtI8wd3sqmoS2kShvZXd4_v57P-JVQCLcBGAsYHQ/s320/20201201_144413.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-aVqt6Qvc0U8/X8ZJVzZImxI/AAAAAAAAEUA/iIXTtI8wd3sqmoS2kShvZXd4_v57P-JVQCLcBGAsYHQ/s72-c/20201201_144413.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/12/lsh-ministri-grek-shkakton-termet_1.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/12/lsh-ministri-grek-shkakton-termet_1.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy