Publicite

Marin Mema flet për çështjen e detit: “Ja pse hesht politika…”

“Kufijtë nuk i vendos as politika as Haga”/ Marin Mema flet për çështjen e detit: Duhet transparencë, ja pse hesht politika shqiptare Gazeta...


“Kufijtë nuk i vendos as politika as Haga”/ Marin Mema flet për çështjen e detit: Duhet transparencë, ja pse hesht politika shqiptare
Gazetari Marin Mema ka reaguar ashpër sa i takon kufijëve detar mes Greqisë dhe Shqipërisë.

Për gazetarin, kufijtë nuk i vendos asnjë shtet, as politika apo Gjykata e Hagës, duke theksuar se për këtë çështje të ndjeshme për qytetarët duhet e plotë pa ngjyrime politike.

Në një postim në rrjetin social, Mema thekson se Greqia prej një kohe të gjatë e ka shtypur popullin shqiptar dhe për të politika shqiptare hesht sepse ka përfitime.

Kufijtë detarë të Shqipërisë nuk mund ti vendosë Greqia dhe as politika shqiptare, as “Haga” dhe “bijëzat” e saj. Duhet transparencë, transparencë e plotë e jo për politikë e përfitime sepse kombi nuk është politikë. Transparencën duhet ta bëjnë ekspertët, ata të vërtetët që nuk kanë lidhje me politikën, e që interesat kombëtare nuk i shesin për asgjë në botë.

Është fakt se Shqipëria po mbushet me varreza, e ne nuk mundemi as të ngremë një memorial jo larg Tepelenës për të përkujtuar 217 hormovitë të masakruar në 1914. Një projekt i mikut të nderuar Meçan Zotaj ende pret…

Shqiptarët e Çamërisë nuk kanë të drejtë as të derdhin një pikë lot në pragjet e shtëpive të tyre, as një pikë lot në ato toka ku lanë të parët e tyre. Asnjë pikë lot e jo më të kërkojnë memorialë. Kjo nuk është njerëzore e nuk ka aspak lidhje me nacionalizmin ekstrem e britmat që fshihen pas. Nuk është njerëzore.

Është e dhimbshme, është e pafalshme.

E kur vjen puna në këtë pikë të gjithë heshtin, politika greke e hesht politikën tonë sepse tek ne të gjithë janë të gatshëm të japin diçka nëse kjo u jep pushtet e përfitime. Kjo është e vërteta”, shkruan Marin Mema.


 

COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: Marin Mema flet për çështjen e detit: “Ja pse hesht politika…”
Marin Mema flet për çështjen e detit: “Ja pse hesht politika…”
https://1.bp.blogspot.com/-bX4NU1EU1xU/X-jVOuwmxQI/AAAAAAAAEw4/AFK1zJ_Qif4v-ombJ3iRJBz0CZjwvCU2ACLcBGAsYHQ/s320/20201227_194004.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-bX4NU1EU1xU/X-jVOuwmxQI/AAAAAAAAEw4/AFK1zJ_Qif4v-ombJ3iRJBz0CZjwvCU2ACLcBGAsYHQ/s72-c/20201227_194004.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/12/marin-mema-flet-per-ceshtjen-e-detit-ja.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/12/marin-mema-flet-per-ceshtjen-e-detit-ja.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy