Publicite

Miratohet marrëveshja, lëvizje e lirë Shqipëri-Serbi me karta identiteti

Këshilli i Ministrave ka miratuar në mbledhjen e ditës së sotme marrëveshjen për lëvizjen e lirë Shqipëri-Serbi me karta identiteti. Kjo mar...


Këshilli i Ministrave ka miratuar në mbledhjen e ditës së sotme marrëveshjen për lëvizjen e lirë Shqipëri-Serbi me karta identiteti.

Kjo marrëveshje ishte nënshkruar në nëntor mes kryeministrit Edi Rama dhe presidentit serb Aleksandër Vuçiç, gjatë takimit online për Shengenin Ballkanik, në prani edhe të kryeministrit maqedonas Zoran Zaev.

Rama e quajti këtë marrëveshje një hap të rëndësishëm, sepse shqiptarët do të kenë lëvizje të lirë me vendet e Ballkanit, përfshirë këtu edhe Serbinë ku mund të udhëtojmë edhe pa dokumente.

Vendimi i Këshillit të Ministrave:

Miratimin e marrëveshjes ndryshuese të marrëveshjes, ndërmjet këshillit të ministrave të republikës së Shqipërisë dhe qeverisë së republikës së Serbisë, për lëvizjen e ndërsjellë të shtetasve, ratifikuar me ligjin nr.10474, datë 27.10.2011.

Në mbështetje të nenit 100 të Kushtetutës dhe të nenit 19, të ligjit nr.43/2016, “Për marrëveshjet ndërkombëtare në Republikën e Shqipërisë”, me propozimin e Kryeministrit dhe ministër për Evropën dhe Punët e Jashtme, Këshilli i Ministrave vendosi:

Miratimin e marrëveshjes ndryshuese të marrëveshjes, ndërmjet Këshillit të Ministrave të Republikës së Shqipërisë dhe qeverisë së Republikës së Serbisë, për lëvizjen e ndërsjellë të shtetasve, ratifikuar me ligjin nr.10474, datë 27.10.2011, sipas tekstit që i bashkëlidhet këtij vendimi.

Ky vendim hyn në fuqi pas botimit në “Fletoren zyrtare”.

 

COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: Miratohet marrëveshja, lëvizje e lirë Shqipëri-Serbi me karta identiteti
Miratohet marrëveshja, lëvizje e lirë Shqipëri-Serbi me karta identiteti
https://1.bp.blogspot.com/-ygUjf9WijpY/X9upcOaxEYI/AAAAAAAAEjw/QCjFRbw90gYcBZ9-L1aWIozmqS_KZafjgCLcBGAsYHQ/s320/20201217_195346.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-ygUjf9WijpY/X9upcOaxEYI/AAAAAAAAEjw/QCjFRbw90gYcBZ9-L1aWIozmqS_KZafjgCLcBGAsYHQ/s72-c/20201217_195346.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/12/miratohet-marreveshja-levizje-e-lire.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/12/miratohet-marreveshja-levizje-e-lire.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy