Publicite

Monedhat e lashta ‘Trojano-Dardane’ flasin shqip.

Gjuha shqipe sjell fakte kokforta plot DRITE, ashtu si vet është ajo; hyjnore gjuha e 'Zeusit-Shqiponjê' Monedha që shohim i përket ...


Gjuha shqipe sjell fakte kokforta plot DRITE, ashtu si vet është ajo; hyjnore gjuha e 'Zeusit-Shqiponjê'

Monedha që shohim i përket periudhës së viteve 200 BC - 1 BC me mbishkrimin: "ΒΑΡΓΥΛ / HNTΩΝ" i njohur indetik me emrin e mbretit Dardan: BARDYL {pra kemi një kalim fonetik të njohur gjuhësor; (g = d) - kjo për shkak se "arg -os = i/e bardhë" (Shih gjithashtu Jakov Thomopulos tek vepra e tij PELLAZGJIKA).

Një shembull mjaft i qartë i ndrimit të vlerave fonetike 'G/D' kemi në gjuhën shqipe: Gjer-i = Deri (shko gjer (deri) në shtëpi mere pak librin), etj., siç kemi në Joniane; Gi = Dâ = Dhe/Tokë (attikisht/shqip), e ndërkohë nga ilirishtia kemi: MAG = MAD, i Madh.

Pra kjo monedhë ~ 2200 vjeçare ashtu si shumë të tjera monedha ilire të trajtuara si ajo e mbretit: Ylli, Balla, Bato, Genc, etj përmbysin katërcipërisht historinë e manipuluar në favor të gjuhës greke-sajuar.

E para e punës theksojmë se ende sot është e vetmja gjuha shqipe që shkronjën 'Y' e lexon 'Y' (ashtu si tek monedha: BYΛΛIΣ = BYLIS).

Dhe po këtu në këtë monedhë kemi edhe shkronjën 'B = B' shkronjë kjo e cila është e konfirmuar dhe e njohur prej të gjithëve ne, se në gjuhën greke ka vlerën e: B = V.

Kështu kjo monedhë e lashtë me mbishkrimin e saj: 'ΒΑΡΓΥΛ'I = BARDYLI' tregon se është shkruar në gjuhën Shqipe, në gjuhën më të parë të popullatave Trojane, brigjeve të Mesdheut e atyre Ioniane.

Për dy arsye të padiskutueshme:

-E para dihet Botërisht se Mbreti Bardhyl ishte shqiptar dhe e pranuar unanimisht etimologjia e këtij emërtimi me kuptimin: Yll i Bardhë BARDHYL.

-E dyta, gjuha ajo e sajuara greke këtë monedhë do e lexonte: ΒΑΡΓΥΛ = VARGIL

Tash pyes: Kush është ky "Vargili" o pseustudiues europiane?

E pra faktet janë kokforte ato përciellin dritë, dritën e vërtetë të Perëndisë, pavarsisht se shumkush verbohet prej saj!

PS: Theksojme se shkronja 'Y' në proto-shqipe merte edhe vlerat e I-së dhe U.


Aleksander Hasanas

http://www.wildwinds.com/coins/greece/caria/bargylia/i.html

https://en.numista.com/catalogue/pieces147346.html

https://translate.google.al/translate…

https://en.wikipedia.org/wiki/Bardylis

https://en.wikipedia.org/wiki/Bardhyl

https://en.wiktionary.org/wiki/Bardhyl 

COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: Monedhat e lashta ‘Trojano-Dardane’ flasin shqip.
Monedhat e lashta ‘Trojano-Dardane’ flasin shqip.
https://1.bp.blogspot.com/-lUTtuSGt7D0/X9zUZKZNkTI/AAAAAAAAEko/JHrAjcuq21cV86tzlyBjQ-R7cmdVYWxPQCLcBGAsYHQ/s320/20201218_170919.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-lUTtuSGt7D0/X9zUZKZNkTI/AAAAAAAAEko/JHrAjcuq21cV86tzlyBjQ-R7cmdVYWxPQCLcBGAsYHQ/s72-c/20201218_170919.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/12/monedhat-e-lashta-trojano-dardane.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/12/monedhat-e-lashta-trojano-dardane.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy