Publicite

Peshkopi katolik që nuk e la Greqinë të merrte Korçën dhe Gjirokastrën

Luigj Bumçi lindi në Shkodër me 7 nëntor 1872 në një familje të vjetër qytetare. Ishte nip (i biri i se motrës) se Pashko Vasës. Ishte Ipesh...


Luigj Bumçi lindi në Shkodër me 7 nëntor 1872 në një familje të vjetër qytetare. Ishte nip (i biri i se motrës) se Pashko Vasës. Ishte Ipeshkëv i Dioqezës së Lezhës me qendër në fshatin Kallmet, diplomat shumë i zellshem, veprimtar i spikatur ne sherbim te mbrojtjes se tërësisë territoriale të Shqiperisë.

Minister i qeverise se Durresit,ishte nje nder pjesetaret me te rendesishem te Keshillit te Nalte te Regjences i krijuar nga Kongresi i Lushnjes

Mons.Luigj Bumçit I dedikohet ndërhyrja energjike pranë Papës Benedikti XV, të cilit lutet shume për ndihme konkrete në mënyrë që vetë Papa të ndërhyje pranë fuqive të mëdha për të mos lejuar shkëputjen përfundimtare të Rajonit Korçë – Gjirokastër të cilat ishin pjesë e marrëveshjes Italo-greke”Tittoni-Venizelos” në Konferencën e Paqes se Parisit 1919.

Në këtë marrëveshje trevat Shqiptare do ti kalonin shtetit grek, pakt i cili u nënshkrua në muajin qershor të vitit 1919 por që fatmiresisht dështoi falë ndërhyrjes energjike të Papës Benedikti XV.

Ai ndërroi jetë me 1 mars 1945 dhe u varros ne Kishën e Kallmetit.


Përpunuar me ngjyra për Dosja.al nga Suad Barbullushi/Dosja.al 

COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: Peshkopi katolik që nuk e la Greqinë të merrte Korçën dhe Gjirokastrën
Peshkopi katolik që nuk e la Greqinë të merrte Korçën dhe Gjirokastrën
https://1.bp.blogspot.com/-6vq1uBZM3hs/X80-YNr7ElI/AAAAAAAAEZo/0FLKgSZComksaFmoYypjA3MsK6HNA0IBgCLcBGAsYHQ/s320/20201206_212450.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-6vq1uBZM3hs/X80-YNr7ElI/AAAAAAAAEZo/0FLKgSZComksaFmoYypjA3MsK6HNA0IBgCLcBGAsYHQ/s72-c/20201206_212450.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/12/peshkopi-katolik-qe-nuk-e-la-greqine-te.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/12/peshkopi-katolik-qe-nuk-e-la-greqine-te.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy