Publicite

Qyteti nën Liqenin e Ohrit dhe historia e tij

Liqeni i Ohrit llogaritet si një nga liqenet më të vjetra në mbarë botën. Mosha e tij llogaritet të jetë 2 deri më 5 milion vjet. Liqeni u k...


Liqeni i Ohrit llogaritet si një nga liqenet më të vjetra në mbarë botën. Mosha e tij llogaritet të jetë 2 deri më 5 milion vjet. Liqeni u krijua nga një shembje e tokës. Këtë e vërtetojnë aktivitetet e shumta tektonike si dhe ekzistenca e një mali prej 100 metrash nën nivelin e liqenit. Liqeni i Ohrit eshte nje nga terheqjet e shumta per turiste vendas dhe te huaj.

Kur Zoti krijoi Liqenin e Ohrit, ai tha: “Kam krijuar vendin më të bukur në botë, por njerëzit janë shumë mëkatarë për të jetuar në paqe në brigjet e këtij liqeni. Pra, unë do të dërgoj një përb, indësh. Askush nuk e dinte se çfarë përb, indëshi ishte, por të gjithë ishin të fri, kësuar dhe askush nuk kishte guximin të jetonte pranë liqenit. Një ditë, një djalë i quajtur ‘Strugë’ shkoi drejt liqenit dhe u zhyt në ujë për t’u për, leshur me përb, indëshin. Ishte një luftë deri në v..dekje.

Në fund të saj, përbindëshi e fitoi betejën dhe e përpiu të riun. Pas kësaj ngjarje njerëzit e zonës vendosën të sfidojnë përbindëshin. Ata gjetën guximin për të ndërtuar një fshat në bregun e liqenit, duke e quajtur atë, në nder të heroit, Strugë.

Ekziston edhe një histori e vërtetë nga pala shqiptare. Ajo flet për një qytet të va, rrosur nën Liqenin e Ohrit që i përket fisit Enkelejdas të Ilirisë. Mbetjet e këtij qyteti gjenden nën ujë. Legjenda thotë se një tërmet, shkaktoi zhytjen e qytetit nën ujë. Legjendat e bëjnë këtë liqen të vjetër edhe më interesant./Faktor
 

COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: Qyteti nën Liqenin e Ohrit dhe historia e tij
Qyteti nën Liqenin e Ohrit dhe historia e tij
https://1.bp.blogspot.com/-n15w-KMS7F0/X9ychqivxNI/AAAAAAAAEkU/ozH1RYRgTZgYupKul1-ahFJNRo9_STUVQCLcBGAsYHQ/s320/20201218_131111.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-n15w-KMS7F0/X9ychqivxNI/AAAAAAAAEkU/ozH1RYRgTZgYupKul1-ahFJNRo9_STUVQCLcBGAsYHQ/s72-c/20201218_131111.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/12/qyteti-nen-liqenin-e-ohrit-dhe-historia.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/12/qyteti-nen-liqenin-e-ohrit-dhe-historia.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy