Publicite

Sekretet që nuk dinim për Skenderbeun/ Ja çfarë thoshte Senati i Venedikut

Gjon KEKA Sipas një italiani të quajtur Petruzi, në një letër dërguar Senatit të Venedikut, jepen disa karakteristike më parë të panjohura p...


Gjon KEKA

Sipas një italiani të quajtur Petruzi, në një letër dërguar Senatit të Venedikut, jepen disa karakteristike më parë të panjohura për heroin kombëtar të shqiptarëve, Gjergj Kastrioti Skënderbeu.

Sipas Petruzit, bashkëkohës i Skënderbeut që e kishte parë disa herë në beteja, “Kastrioti është i madh më tepër se madhësia e zakonshme e njeriut, i fuqishëm, muskuloz… me dhunti dhe fisnikëri që nga lindja e tij…

“Natën, shpata e tij gjithmonë duhet të qëndrojë tek shtrati. Në paqe ai shkon shpesh i veshur, në bazë të veshjes kombëtare (artit të veshjes se vendit)…

Ai është jashtëzakonisht i masës në të ngrënë dhe në të pirë… ndërsa, për nga morali ai mund të shërbejë si shembull (model)… I pastër, i devotshëm, i butë, orator dhe bujar…

Ai zotëron një kujtesë të paimagjinueshme, në mënyrë që ai si Pirro, paraardhësi i tij i madh, emrat e pothuajse të të gjithë luftëtarëve të tij i njeh…”.

Përveç gjuhës amtare, Petruzi kishte thënë se Skënderbeu flet plotësisht turqishten, tatarishten, sllave, latinishten, persishten dhe Velshisten e se po ashtu e njeh mirë historinë e lashtë greke dhe romake.

 

COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: Sekretet që nuk dinim për Skenderbeun/ Ja çfarë thoshte Senati i Venedikut
Sekretet që nuk dinim për Skenderbeun/ Ja çfarë thoshte Senati i Venedikut
https://1.bp.blogspot.com/-Wv02QqGLo4Q/X9E25KffEII/AAAAAAAAEbc/74z3BxE-jL0TBlIGDtB2EjKPjGF1zuR9wCLcBGAsYHQ/s320/20201209_214124.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-Wv02QqGLo4Q/X9E25KffEII/AAAAAAAAEbc/74z3BxE-jL0TBlIGDtB2EjKPjGF1zuR9wCLcBGAsYHQ/s72-c/20201209_214124.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/12/sekretet-qe-nuk-dinim-per-skenderbeun.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/12/sekretet-qe-nuk-dinim-per-skenderbeun.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy