Publicite

Shka na mungon ne që mos të jemi si europjanët tjerë? – At Zef Pllumi

AT ZEF PLLUMI “Hapni sytë e shikoni realitetin me sy, shihni se jemi vendi ma i mbrapambetun i Europës e konkurojmë edhe për botën. Pse?… Mj...


AT ZEF PLLUMI

“Hapni sytë e shikoni realitetin me sy, shihni se jemi vendi ma i mbrapambetun i Europës e konkurojmë edhe për botën. Pse?… Mjerisht duket se tash shumë kohë ne nuk na punon logjika si tjerëve: i thurim lavde vedit për mbrapambetjen tonë, turpet i quejmë ‘virtyte të larta të kombit’.

Jemi verbue shpirtnisht pse na mungon mendja e kthjelltë e inteligjenca për me pa se ku jemi; na mungojnë vullneti e trimnia për me thanë të vërtetën . . . Shka na mungon ne që mos të jemi si europjanët tjerë? Toka, jo; dielli e deti, jo.

Na mungon mendja e mentaliteti e, mbi të gjitha dashunia. Nuk na sjell lavdi lashtësia, në qoftë se nuk jemi të qytetnuem. Nuk na sjell lavdi origjina, në qoftë se jemi të përçamë dhe mendojmë si t’i bajmë vorrin vëllaut.”

Huazuar nga BETI NJUMA dhe Biblioteka e Librave të Harruar

 

COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: Shka na mungon ne që mos të jemi si europjanët tjerë? – At Zef Pllumi
Shka na mungon ne që mos të jemi si europjanët tjerë? – At Zef Pllumi
https://1.bp.blogspot.com/-07FZqAUK5LE/X9uqz6ogEMI/AAAAAAAAEj8/inGK_J0frH8EaqjRdrX1a7zoHaqwTHJtACLcBGAsYHQ/s320/20201217_195935.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-07FZqAUK5LE/X9uqz6ogEMI/AAAAAAAAEj8/inGK_J0frH8EaqjRdrX1a7zoHaqwTHJtACLcBGAsYHQ/s72-c/20201217_195935.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/12/shka-na-mungon-ne-qe-mos-te-jemi-si.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/12/shka-na-mungon-ne-qe-mos-te-jemi-si.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy