Publicite

​Shqiptarët e Maqedonisë , popull autokton

Shkruan : Brilant GASHI Bota kundër shqiptarëve (shkrimi #1) As që mundemi t’i biem në fije shqiptarëve sepse janë popull shumë i çuditshëm ...


Shkruan : Brilant GASHI

Bota kundër shqiptarëve (shkrimi #1)

As që mundemi t’i biem në fije shqiptarëve sepse janë popull shumë i çuditshëm nga të gjithë popujt e tjerë . Sidomos nuk mundemi me i ra në fije shqiptarëve , të cilët jetojnë në Maqedoni e sidomos në Iliridë .

Shqiptarët mund t’a blejnë orën , por ata nuk mund t’a blejnë kohën . I them shqiptarëve se nuk ka edhe shumë kohë , kombi shqiptar duhet të bashkohet njëherë e mirë dhe fëmijët të jenë dhe të jetojnë së bashku me nënën e tyre , të cilën nuk e kanë parë për një shekull .

Shqiptarët e Maqedonisë duhet të bashkohen sa më shpejtë me ne dhe kjo nuk duhet të jetë aspak e gabuar siç thonë edhe ata që nuk na duan të mirën . Ilirida duhet të zgjohet nga ky gjumë i madh dhe i rëndë . Dhimbja e shqiptarëve në Iliridë nuk duhet të harrohet kurrë sepse nëse harrohet , ne atëherë do të shkelim në gjakun e trimave dhe luftëtarëve të tjerë të UÇK-së (Ushtria Çlirimtare Kombëtare) .

Këto vite , duhet të jenë të popullit shqiptar ! Ne duhet të zgjohemi nga gjumi dhe të fillojmë të punojmë për kombin tonë . Neve na duhet një forcë e madhe për t’a bërë këtë . Fuqia për të besuar , i ka bërë shqiptarët e Iliridës të besojnë se një ditë do të arrijmë të bashkohemi në një shtet me emrin Shqipëri e Bashkuar .

Ilirida është një dhimbje tjetër kombëtare , që nuk po na lë rehat fare . Dhimbja që bart ajo brenda vetes nuk mund të përshkruhet . Të themi të drejtën të gjitha dhimbjet tona nuk mund të përshkruhen me fjalë . Edhe në këtë vend ka shqiptar me shumicë dhe me të drejtë mund të thuhet se kjo është një tokë shqiptare .

Nuk mund të derdhim më lotë , por vetëm duhet të luftojmë për ëndrrën tonë . Vetëm në botën e ëndërrave , mund t’a shoh Shqipërinë e Bashkuar . Ajo ëndërr uroj që të bëhet realitet një ditë sepse shqiptarët ndryshe , nuk mund të jenë të qetë . Kush mund të jetë i marrë dhe të thotë të qëndrojmë maleve , kur këndej e andej është e gjitha tokë shqiptare .

I bëj thirrje shqiptarëve të Iliridës që të mos qëndrojnë më maleve sepse ajo tokë është tërësisht shqiptare dhe asnjëherë sllave .

Më në fund , erdhi edhe koha , që Gjuha Shqipe të bëhet të bëhet gjuhë zyrtare në Maqedoni . Erdhi koha që sllavo-maqedonasit të ulen në gjunjë dhe të marrin dënimin e merituar . Dhimbjet dhe plagët e shkaktuara nga ata duhet t’i paguajnë sepse pa shqiptar nuk mund të ketë Maqedoni dhe këtë i’a them të gjithë sllavo-bullgarëve , të cilët jetojnë në ato toka shqiptare .

Ai presidenti matuf , duhet të dijë njëherë e mirë që shqiptarët e kanë krijuar shtetin e quajtur Maqedoni dhe pa këtë popull ky shtet nuk mund të jetojë . Nëse shqiptarët e mi përbëjnë përqindjen më të madhe të popullit me shqiptar , atëherë ne do të bashkohemi me nënën Shqipëri .

Turqit , të cilët gjenden në tokat shqiptare në Maqedoni duhet të bartin bythën e tyre në Turqi sepse atje është vendi i tyre dhe jo në këto toka , ku për shekuj të tërë është derdhur vetëm gjakë trimash shqiptar , pikërisht nga osmanët masakrues . Ata janë përbindësha të vërtet !

Sovraniteti i shqiptarëve në Maqedoni është një sovranitet i leckosur . Le të provojmë që të besojmë tek vëllezërit tanë në Iliridë edhe pse shumica e tyre janë tërësisht të turqizuar dhe të islamizuar . Nuk mund të ketë ndonjë shqiptar , që i ka shpëtuar turqizimit në këto troje ? Tregoni o vëllezërit e mi .

Për momentin , trojet shqiptare përbëjnë gjysmën e territorit të Maqedonisë Shqiptare ! Nuk i dihet , ndoshta bëhet edhe më e madhe . Sepse shqiptarët e përbëjnë popullsinë autoktone në Maqedoni . Edhe pse gjysma e shqiptarëve janë turqizuar , ata përsëri do të mbeten autokton . 

COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: ​Shqiptarët e Maqedonisë , popull autokton
​Shqiptarët e Maqedonisë , popull autokton
https://1.bp.blogspot.com/-CDtWNnIiOgM/X93mSbtxjQI/AAAAAAAAEn0/iK8rok3jI3kZt12xxtrOny0lcw1i6BMKwCLcBGAsYHQ/s320/20201219_123753.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-CDtWNnIiOgM/X93mSbtxjQI/AAAAAAAAEn0/iK8rok3jI3kZt12xxtrOny0lcw1i6BMKwCLcBGAsYHQ/s72-c/20201219_123753.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/12/shqiptaret-e-maqedonise-popull-autokton.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/12/shqiptaret-e-maqedonise-popull-autokton.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy