Publicite

Zbulohet në Sllovaki thesari i rrallë, kupat e arta me mbishkrimin “Albania”

Një zbulim arkeologjik i pazakontë ka habitur arkeologët ne Sllovaki. Një banor i zonës në fshatin Hubinë gjeti nën tokë disa kupa të veçant...


Një zbulim arkeologjik i pazakontë ka habitur arkeologët ne Sllovaki.

Një banor i zonës në fshatin Hubinë gjeti nën tokë disa kupa të veçanta, me përmbajtje të lartë bakri, por mendohet edhe të lara me flori të kuq. Gjetjet iu dorëzuan Zyrës Rajonale të Monumenteve të Trnavës, ndërsa specialistët kërkuan me detektorë metalikë te i njëjti vend, por nuk gjetën sende të tjera.

Ajo që e bën të veçantë, por edhe të mistershme këtë gjetje, është origjina e tyre. Arkeologët thonë se nga inspektimi i imtësishëm, në brendësi të njërës prek kupave është shquar mbishkrimi “Albania”, inicialet dhe një numër.

Sipas tyre, këto enë janë përdorur në liturgjinë kishtare, ndërsa origjina e tyre ballkanike konfirmohet edhe nga punimi karakteristik dhe motivet në këto kupa.

Por si kanë përfunduar këto enë kishtare nga Shqipëria në pyllin e fshatit Hubina, në Sllovakinë e largët? Ka gjasa që këto enë, si dhe shumë thesare të tjera të çmuara, të kenë rënë në duart e gabara, të trafiikantëve.

Arkeologët sllovakë besojnë se do të arrijnë të zbulojnë edhe më tepër rreth origjinës së objekteve, ndërsa në të njëjtën kohë i bëjnë thirrje banorëve të zonës, që nëse kanë gjetur objekte të ngjashme, t’i dorëzojnë.


Vendi ku u gjetën:


 

COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: Zbulohet në Sllovaki thesari i rrallë, kupat e arta me mbishkrimin “Albania”
Zbulohet në Sllovaki thesari i rrallë, kupat e arta me mbishkrimin “Albania”
https://1.bp.blogspot.com/-tRkGuPWwrLo/X-ZMgiNJoHI/AAAAAAAAEsA/quCqaKlqMSkKguwheRAtFbHg0LSGFC2UACLcBGAsYHQ/s320/20201225_213130.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-tRkGuPWwrLo/X-ZMgiNJoHI/AAAAAAAAEsA/quCqaKlqMSkKguwheRAtFbHg0LSGFC2UACLcBGAsYHQ/s72-c/20201225_213130.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/12/zbulohet-ne-sllovaki-thesari-i-rralle.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/12/zbulohet-ne-sllovaki-thesari-i-rralle.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy