Publicite

“Turqia po furnizon Serbinë, Kosova na ka ne”: Intervista e Majkos bën bujë

Presidenti serb Aleksandër Vuçiç kërcënoi hapur me Iuftë Kosovën dhe shqiptarët duke marrë si shembull atë që ndodhi në Nagorni Karabakh mes...


Presidenti serb Aleksandër Vuçiç kërcënoi hapur me Iuftë Kosovën dhe shqiptarët duke marrë si shembull atë që ndodhi në Nagorni Karabakh mes armenëve etnikë dhe Azerbajxhanit. Vuçiç tha se mes serbve dhe shqiptarëve ka një konflikt të ngrirë dhe ai mund të shkrijë duke sjellë pasoja të rënda.

Një deklaratë e tillë riktheu kujtimet e pak më shumë se 20 viteve më parë kur forcat serbe masvkronin shqiptarët në Kosovë, ndërsa Vuçiç bëntë zëdhënësin e Millosheviçit. Pandeli Majko është një ndër personazhet e rendësishëm të ngjarjeve të rënda të asaj kohe, ku në detyrën e kryeministrit iu desh të përballej me një krizë si ajo e Kosovës, me dhjetra mijëra të shpërngulur që u nevojitej kujdes dhe ushtrinë serbe që kishte hyrë në kufi.

Ajo që Majko tha në ABC ka rikthyer debatin nëse Turqia është apo jo aleati ynë strategjik ndërkohë që furnizon me dronë varsës Serbinë, ndërsa këtu kërkon mbyllje shkollave. Majko për dronët turq në Serbi: Ne kemi tre marrëdhënie strategjike që kanë të bëjnë me tre fqinjët tanë të rëndësishëm, Turqia ka një distancë, por ne e konsiderojmë distancë goxha të afërt. Kemi të bëjmë me Italinë, Greqinë dhe Turqinë. Turqia po furnizon me aramtim Serbinë, po e dimë, mendoj se secilido e kupton që ne mbajmë shënim.

 

COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: “Turqia po furnizon Serbinë, Kosova na ka ne”: Intervista e Majkos bën bujë
“Turqia po furnizon Serbinë, Kosova na ka ne”: Intervista e Majkos bën bujë
https://1.bp.blogspot.com/-vjmkrsm_gNo/YAWzJC9cpBI/AAAAAAAAEz0/NyhGZE4EUrglmMY_JDW_6Y43Hjzl_M_dwCLcBGAsYHQ/s320/20210118_170948.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-vjmkrsm_gNo/YAWzJC9cpBI/AAAAAAAAEz0/NyhGZE4EUrglmMY_JDW_6Y43Hjzl_M_dwCLcBGAsYHQ/s72-c/20210118_170948.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2021/01/turqia-po-furnizon-serbine-kosova-na-ka.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2021/01/turqia-po-furnizon-serbine-kosova-na-ka.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy