Publicite

DioGuardi: Mos Harroni Se Kush Janë Shqiptarët! Janë Ata Që Në 11 Shtator Qanin, Kurse Grekët Dhe Serbët Qeshnin… LAJME

Xhozef DioGuardi, ish-kongresmeni amerikan dhe themeluesi i Lidhjes Qytetare Shqiptaro-Amerikane, i vetmi grupim lobues për shqiptarët në Ua...


Xhozef DioGuardi, ish-kongresmeni amerikan dhe themeluesi i Lidhjes Qytetare Shqiptaro-Amerikane, i vetmi grupim lobues për shqiptarët në Uashington, ka mbrojtur interesat e kombit tonë gjatë një seance dëgjimore në nënkomisionin e punëve të jashtme të Kongresit, për Europën dhe Eurazinë, kundër lobuesit serb, Ivan Vejvoda, ish- këshilltarit për politikë të jashtme në qeverinë serbe të Zoran Xhinxhiç dhe Zoran Zivkoviç.

Ndërsa lobuesi serb, Vejvoda, u përpoq të tregonte se procesi i normalizimit të mar.rëd.hënieve mes Kosovës dhe Serbisë, ishte në rrugën e duhur, DioGuardi ndërhyri për të hedhur poshtë këtë pretendim.

Si mund të ketë normalizim të mar.rëd.hënieve kur në të gjitha rastet që i ofrohen Serbisë, ajo thotë se ne asnjëherë nuk do ta njohim shtetin e Kosovës. Si mund të keni integrim evropian kur 5 vende nga 28 vende të Bashkimit Evropian nuk e njohin pavarësinë e Kosovës. Dhe mos harroni se kush janë shqiptarët. Ata janë më pro amerikanët, më pro demokratikët, dhe më tolerantët në aspektin fetar. Janë ata që në shtator 2001 ecnin duke qarë nëpër rrugë me qirinj në duar, ndërsa serbët, grekët, malazezët dhe maqedonasit kërcenin nga gëzimi.

Ata nuk janë sllavë. Nuk duhet të ishin futur kurrë në një shtet të quajtur Jugosllavi. Ky ishte gabimi më i madh pas Lutfës i Botërore”, tha ai. DioGuardi gjithashtu kritikoi Bashkimin Europian se duke i mbyllur dyert të rinjve të Kosovës, po i detyron të drejtohen nga Turqia, ndërsa Departamentin Amerikan të Shtetit për lobimin e pakët në BE për çështjen shqiptare.

 

COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: DioGuardi: Mos Harroni Se Kush Janë Shqiptarët! Janë Ata Që Në 11 Shtator Qanin, Kurse Grekët Dhe Serbët Qeshnin… LAJME
DioGuardi: Mos Harroni Se Kush Janë Shqiptarët! Janë Ata Që Në 11 Shtator Qanin, Kurse Grekët Dhe Serbët Qeshnin… LAJME
https://1.bp.blogspot.com/-E4lo-Nv3VT8/YEYZYl7LX9I/AAAAAAAAE2c/PFzVhgZ-1yAYePGrTCZ_TB7QHgz0TCObwCLcBGAsYHQ/s320/20210308_133139.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-E4lo-Nv3VT8/YEYZYl7LX9I/AAAAAAAAE2c/PFzVhgZ-1yAYePGrTCZ_TB7QHgz0TCObwCLcBGAsYHQ/s72-c/20210308_133139.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2021/03/dioguardi-mos-harroni-se-kush-jane.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2021/03/dioguardi-mos-harroni-se-kush-jane.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy